ME w pływaniu: 12 medali dla Polaków

11.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

Z 12 medalami wyjedzie polska reprezentacja pływaków z niepełnosprawnością z mistrzostw Europy rozgrywanych Eindhoven. Gwiazdami naszej kadry zostały Oliwia Jabłońska, która wywalczyła cztery medale (1-2-1), oraz Joanna Mendak, która stanęła na podium trzykrotnie (1-2-0).

Pięknie mistrzostwa Europy zakończyła nasza 17-letnia pływaczka Oliwia Jabłońska. Zawodniczka Startu Wrocław ostatniego dnia zajęła trzecie miejsce w rywalizacji na 100 m st. dowolnym (S10). Polka, po wspaniałej walce, wyrwała na ostatniej długości basenu brązowy krażek Brytyjce Alicii Tai, pokonując ją 0,31 sek.

Złoto wywalczyła Francuzka Elodie Lorandi - z czasem 1:01.05. Pokonała ona srebrną medalistkę Summer Mortimer z Holandii o 0,13 sek. Polka straciła do Lorandi 2,58 sek. Oliwia wcześniej wywalczyła złoto na 100 m st. motylkowym (S10 oraz dwa srebra – na 200 m st. zmiennym (SM10) oraz na 400 m st. dowolnym (S10).

Piąty w finale 100 m st. dowolnym był Patryk Karliński (S10). Nasz zawodnik uplasował się na tej pozycji z czasem 2,75 sek., ex aequo z Włochem Simone Ciulli.

Zwyciężył Rosjanin Dmitri Grigoriew z wynikiem 54,31 sek. Drugi był jego rodak Dmitry Bartasinskij ze stratą 0,21 sek., zaś trzeci -Hiszpan David Levecq (+0,85 sek.). Tuż za podium sklasyfikowany został Robert Welbourn z Wielkiej Brytanii (+1,27 sek.). W finale oglądaliśmy również Rafała Kalinowskiego. Polak zajął ostatnie miejsce ze stratą trzech sekund.

Między dwoma naszymi pływakami, na miejscu siódmym, sklasyfikowany został Artem Isajew z Rosji (+2,87 sek.). W eliminacjach opadł Patryk Kowalski. Uzyskał on czas 59,22 sek. i był ostatni w swoim wyścigu eliminacyjnym. Ostatecznie zajął jednak jedenaste miejsce w 12-osobowej stawce.

W porannej sesji udział w finale wzięła Paulina Woźniak. Zajęła ona w wyścigu 100 m st. motylkowym (S9) szóste miejsce - z czasem 1:18.10. Triumfowała - z czasem 1:10.47 - Hiszpanka Sarai Gascon, przed Brytyjkami Amy Marren (o 0,62 sek.) oraz Stephanie Millward (o 1,70 sek.). Tuż za podium stanęła Ellen Keane z Irlandii (+1,88 sek.). Piąta była Nuria Marques Soto z Hiszpanii (+3,66 sek.).

Polka pokonała tylko Laurę Martę Christiansen z Danii (+18,98 sek.). W sesji porannej oglądaliśmy również Krzysztofa Stefanowskiego. Zajął on szóste miejsce na dystansie 50  m st. grzbietowym - z czasem 58,72 sek. Gorszy od niego był tylko Turek Hamit Demir z czasem 1:07.12. Po złoto sięgnął Amost Petracek z Czech, który jako jedyny zszedł poniżej 50,00 sek. Uzyskał on czas 48,65 sek.

Srebro wywalczył Alieksiej Łyżychin z Rosji (+1,68 sek.), a brąz - Nelson Lopes z Portugalii (+4,69 sek.). Przed Polakiem znaleźli się jeszcze Litwin Kestusis Skucas  (+5,19 sek.) oraz Denys Rosolovych z Ukrainy (+8,15 sek.).

W eliminacjach na 100 m st. klasycznym (SB6) odpadł Piotr Mejsner. Nasz reprezentant zajął piąte miejsce w swoim wyścigu - ze stratą 16,22 sek. do Ukraińca Yevheniya Bohodayki (1:26.77). Ostatecznie został skalsyfikowany na miejscu dziesiątym w dwunastoosobowej stawce.

Los Mejsnera na 50m st. grzbietowym podzieliła Karolina Hamer. Uzyskała ona czas 1:09.19, który w eliminacjach dał jej piąte miejsce w jej serii i dziewiąte łącznie.

Polska zajęła jedenaste miejsce w klasyfikacji medalowej z dwoma krążkami złotymi, czterema srebrnymi i sześcioma brązowymi. Z imponującą liczbą 94. medali na czele znaleźli się Ukraińcy (37-29-28), przed Rosją (32-31-29) oraz Wielką Brytanią (29-25-14).