MŚ w parakajakarstwie: biało-czerwoni wracają bez medalu

11.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

Niestety, w piątek, drugiego dnia finałów rozgrywanych w Moskwie mistrzostw świata w parakajakarstwie klasycznym, polscy zawodnicy również nie zajęli medalowej pozycji.  Biało-czerwoni wyjadą więc z Rosji z trzema czwartymi lokatami.

Najlepiej spisał się w piątek Tomasz Moździerski (Opolskie Towarzystwo Kajakowe). Uzyskał on szóstą lokatę w dziewięcioosobowej stawce w K1 (TA) na 200 m. Najlepszy był Austriak Markus Mendy Swoboda, który zszedł poniżej granicy 41 sekund (40,928 sek.). Srebro ku uciesze brazylijskich kibiców, wywalczył Fernando Rufino de Paulo (41,872 sek.), a brąz - Wiktor Potanin z Rosji (42,906 sek.). Czas Polaka to 44,662 sek.

Ostatnia (dziewiąta) w swoim wyścigu na V1 (TA) 200 m była Paulina Rutkowska.

17-latka straciła ponad dziesięć sekund do zwyciężczyni Emmy Wiggs z Wielkiej Brytanii. Srebro wywalczyła Christine Gauthier z Kanady, a brąz powędrował do Natalii Lagutenko.

Stawkę ośmiu zawodniczek w finale V1 (LTA) na 200 m zamknęła Katarzyna Leśkiewicz. Polka straciła prawie jedenaście sekund do Andrei Green. Za kajakarką z Wysp Brytyjskich uplasowały się Larisa Wolik z Rosji oraz Christine Gauthier z Kanady.

Siódmy w dziewięcioosobowej stawce był Mateusz Surwiło (K1 LTA 200 m).

Kajakarz ze Startu Zielona Góra uzyskał czas 41,619 sek. Wygrał Ukrainiec Yuriy Kikhayev z wynikiem 39,208 sek. Srebro przypadło Rumunowi Iulianowi Serbanowi. Przegrał on o 0.259 sek. złoty medal. Rosjanin Leonid Kryłow wpłynął na trzecim miejscu ze stratą 0,752 sek.

Parakajakarstwo zadebiutuje w Rio de Janeiro w 2016 roku jako dyscyplina olimpijska.