ME w pływaniu: Medalowy czwartek Polaków

08.08.2014
Autor: Adrian Lipiński /tylkoigrzyska.pl

Cztery miejsca na podium wywalczyli podczas czwartkowej rywalizacji na mistrzostwach Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych nasi reprezentanci. Srebrne medale wywalczyły Paulina Mendak i Oliwia Jabłońska, a po brązowe sięgnęli Paulina Woźniak i Patryk Karliński. Obecny dorobek Polski to dwa medale złote, dwa srebrne i  pięć brązowych.

W wieczornej sesji w czwartek oglądaliśmy w finałach dziewięcioro Polaków. Jako pierwszy zaprezentował się Krzysztof Paterka na 100 m st. klasycznym (SB8). Polak osiągnął czas 1:18.32 i do zwycięskiego Włocha Federico Morlacchiego stracił 5,32 sek. Srebro wywalczył, ze stratą 1,72 sek., Oscar Salguero Galisteo, zaś trzeci był James Crisp z Wielkiej Brytanii (+3,14 sek.). Przed naszym zawodnikiem sklasyfikowany został także Andreas One.

Świetny początek Woźniak

Następnie w pierwszym finale w Eindhoven na 100 m żabką SB8 zaprezentowała się Paulina Woźniak  Nasza pływaczka finiszowała za Claire Cashmore z Wielkiej Brytanii oraz Olesyą Władykiną z Rosji na trzeciej pozycji. Obie wspomniane zawodniczki podzieliły się złotym medalem, uzyskawszy czas 1:20.93.

Czas naszej medalistki to 1:24.87. Ostatnie miejsce na 200 m st. zmiennym (SM6) zajął Marcin Potoczny. Nasz zawodnik stracił prawie minutę do Saschy Kindreda. Brytyjczyk pobił swój własny rekord Europy - wynosi on teraz 2:40.82. Drugiego na mecie Ukraińca Iaroslava Semenenko pokonał o 17,43 sek. Brąz wywalczył Yoav Valinsky z Izraela (+20,94 sek.).

Pechowe czwarte miejsca

Jacek Czech, mimo znakomitej formy, był czwarty. Polak na 100 m st. grzbietowym, pomimo pobicia rekordu Polski 2:15.96, pozostał bez medalu. Najlepszy, z trzecim już rekordem świata, był Dmitrij Kokariew. Rosjanin uzyskał czas 2:07.63. Drugi był Ukrainiec Serhii Palamarchuk (+0,48 sek.), a trzeci - Aristeidis Makrodimitris z Grecji (+6,64 sek.).

Dwóch reprezentantów naszego kraju startowało na dystansie 50 m w st. dowolnym (S11). Zaledwie 1,35 sek. do zwycięzcy Alexandra Chekurowa (26,77 sek.) stracił Wojciech Artur Makowski. Srebro i brąz powędrowały do Ukraińców.

Drugi był Viktor Smyrnov (+0,53 sek.), a brąz do Oleksandra Mashchenki (+0,64 sek.). Piaty był Maksim Kowal (+1,72 sek.), a szósty  -Dmytro Zalevskyy (+1,97 sek.). Siódmy dopłynął drugi z Polaków, Marcin Ryszka, który uzyskał wynik 30,74 sek. Stawkę zamknął Litwin Mindaugas Dvylaitis (+7,97 sek.).

Medalowa końcówka

Pechowe dwie czwarte lokaty odczarowała Joanna Mendak. Wywalczyła ona srebro na dystansie 50 m st. dowolnym (S13), finiszując jedynie o 0,14 sek. za Anną Kriwszyną z Rosji (27,77 sek.), trzecia była Elena Krawzow z Niemiec (+0,88 sek.).

Po niej świetnie spisał się Patryk Karliński. 17-latek sięgnął po brąz w wyścigu na 400 m st. dowolnym (S10). Zwyciężył Rosjanin Dmitrij Bartanskij z RE 4:06.14. Drugi był Robert Welbourn (poprzedni RE) - ze stratą 6,82 sek. Polak stracił do złotego medalisty 12,08 sek. Na zakończenie Oliwia Jabłońska pewnie sięgnęła po srebro w tej samej specjalności. Była jedynie o 5,28 sek. gorsza od Elodie Lorandi z Francji. Brąz trafił w ręce Alice Tai z Wielkiej Brytanii (+8,76 sek.).