MŚ w parakajakarstwie: czwarte miejsca dla Polaków

08.08.2014
Autor: Adrian Lipiński /tylkoigrzyska.pl
Źródło: inf. własna, oprac. zasad: pzkajak.pl

W środę w stolicy Rosji - Moskwie - rozpoczęły się mistrzostwa świata w parakajakarstwie. Pierwszego dnia polscy zawodnicy wywalczyli w finałach trzy czwarte miejsca.

Blisko medali pierwszego dnia był Tomasz Moździerski. Nasz kajakarz zajął czwarte miejsce na dystansie 200 m w kat. V1 - z niewielką stratą do trzeciego Rosjanina Vitora Potanina. Mistrzem świata został Curtis McGrath z Australii, przed Brytyjczykiem Jonathanem Youngiem.

Siódma na dystansie K1 (TA) 200 m była Paulina Rutkowska. Wygrała Emma Wiggs z Wielkiej Brytanii, przed Christine Gauthier z Kanady oraz Natalią Lagutenko. Tuż za podium sklasyfikowano Megan Blunk z USA, zaś piąta była Rimma Jegorkina. Przed Polką znalazła się również Australijka Susan Seipel.

Paulina Rutkowska pokonała Brende Sardon z Argentyny oraz Martę Santos Fereirę z Brazylii. Czwarta na V1 (A) była Katarzyna Leśkiewicz. Bezkonkurencyjna była Jeanette Chippington z Wielkiej Brytanii. Była ona o sześć sekund szybsza od Kary Kennedy z Australii. Trzecia lokata należała do Zoi Ovsii, która wygrała z Polką o nieco ponad sekundę. Za nasza kajakarką sklasyfikowano Akiko Nakajimę z Japonii (ze stratą do Polki o ponad 11 sekund).  Białorusinka Lydia Hrafeeva została zdyskwalifikowana.

Pechowe czwarte miejsce zajęła również Kamila Kubas (K1 A), jednak straciła ona prawie cztery sekundy do brązowej Aleksandry Dupik z Rosji. Drugie złoto wywalczyła Jeanette Chippington. Brytyjka o 4,79 sek. wygrała z Ukrainką Svitlaną Kupriianovą. Za Kubas finiszowały Anita Vaczi z Węgier, Nakajima z Japonii, Susanne Wichmann z Niemiec oraz Andrea Pontes Silva z Brazylii.

Szósty w finale mężczyzn V1 (LTA) był Pier Alberto Buccoliero z Włoch - z czasem 50,368 sek. Srebro powędrowało do Martina Tweedie'ego z Wielkiej Brytanii. Stracił on do zwycięzcy nieco ponad sekundę. Brąz wywalczył Alieksiej Jegorow z Rosji.

Przed Rosińskim przypłynęli jeszcze Węgier Daniel Geri oraz Caio Ribeiro de Carvalho z Brazylii. Za naszym zawodnikiem finiszowali zaś Jamey Parks z USA, Anuj Singh Singh z Indii oraz Volker Bruno Briel z Niemiec.

Kajakarze i kajakarki rywalizują na dystansie 200 m w czterech konkurencjach: K1, K2 oraz V1 i V2 w trzech klasyfikacjach medycznych: LTA, TA i A. W klasie LTA rywalizują zawodnicy z niepełnosprawnością, którzy posiadają funkcjonalną sprawność w nogach, tułowiu i ramionach - i wykorzystują ją podczas wiosłowania. Są też w stanie użyć siły mięśniowej, aby ułatwić napędzanie łodzi poprzez nacisk na podłogę lub siedzisko kajaka.

Klasa TA przeznaczona jest dla kajakarzy ze sprawnym tułowiem i rękoma, nie są oni jednak zdolni do wywierania stałego i kontrolowanego nacisku na podłogę lub siedzisko, tak aby ułatwiało im to napędzanie łodzi (z powodu osłabionych funkcji/sprawności kończyn dolnych), a klasa A obejmuje zawodników, u których nie ma sprawności funkcjonalnej tułowia oraz tych, u których zachowana została jedynie sprawność barków. Kajakarz w grupie A korzysta podczas wiosłowania z siły rąk i/lub ramion.

Parakajakarstwo zadebiutuje na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.