ME w pływaniu: Mendak ze złotem!

07.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

Joanna Mendak sięgnęła po złoty medal w pływaniu podczas mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych rozgrywanych w holenderskim Eindhoven. Polka była najlepsza na 200 m stylem zmiennym (SM13). To już trzeci medal biało-czerwonych, a drugi złoty.

W porannym finale na 200 m st. zmiennym w kat. SM13 dla niedowidzących nasza reprezentantka uzyskała czas 2:38.67. Tuż za nią, ze stratą 1,64 sek., uplasowała się Hiszpanka Deborah Font, która wyprzedziła na finiszu prowadzącą po 150 m Elenę Krawzow. Niemka na ostatniej pięćdziesiątce osłabła i zajęła dopiero trzecie miejsce - z czasem 2:41.99.

Tuż za podium uplasowała się Marta Gomez Battelli z Hiszpanii (2:44.64). Piąta była Ingvild Bye (+11,87 sek.), a szósta - Karina Petrikovicova ze Słowacji (+14,01s). Ostatnie dwa miejsca w finale zajęły Naomi Ciorap (+23,89 sek.) oraz Henriette Schoettner z Niemiec (+27,36 sek.).

Joanna Mendak to gwiazda polskiego sportu paraolimpijskiego. Podczas igrzysk paraolimpijskich sięgnęła po trzy złota z rzędu na 100 m st. motylkowym; ma w swoim dorobku też trzy medale z najważniejszej imprezy czterolecia.

W sześcioosobowym finale na 100m st. motylkowym (S8) 15-letnia Zuzanna Lucyna Filipiuk była piąta, ze stratą 38,55 sek. do Stephanie Slater. Brytyjka ustanowiła nowy RŚ - 1:08.20. Druga była Kateryna Istomina (+0,89 sek.) z Ukrainy, a trzecia Dunka Amalie Vinther (+11,16 sek.). Tuż za podium znalazła się Ksenia Sogomonyana z Rosji (+12,34 sek.).  Za nasza zawodniczką sklasyfikowano Georgianę Bazdoacanę z Rumunii (+40,79 sek.).

Również sześciu pływaków wystartowało na 200 st. zmiennym SM11. Piąty ze stratą 25,74 sek. do złotego medalisty Israela Olivera był Marcin Ryszka.

Hiszpan uzyskał czas 2:26.29. Srebro wywalczył Ukrainiec Oleksandr Mashchenko (+3,54 sek.), a brąz - jego rodak Viktor Smyrnov (+8.39 sek.). Tuż za podium uplasował się kolejny Ukrainiec, Smytro Zalevskyy (+16,94 sek.). Stawkę zamknął Litwin Mindaugas Dvylaitis (+42,84 sek.).

Całe podium w wyścigu na 100 m st. klasycznym (SB9) zajęli Rosjanie. Wygrał Paweł Połtawtcew z wynikiem 1:06.65, przed Dmitrijem Grigoriewem (+2,63 sek.) oraz Dmitrijem Bartanskijem (+4,49 sek.). Pechowe czwarte miejsce zajął Brytyjczyk Jack Bridge (+5,83 sek.). Piąty był Julian Erxleben z Niemiec (+8,79 sek.). Nasz pływak Rafał Kalinowski, z wynikiem 1:15.73, był szósty. Za nim znalazł się Kahoru Harazawa z Wielkiej Brytanii (+11,21 sek.).

W jedynym wieczornym finale startował Piotr Mejsner. Polak w porannych eliminacjach był ósmy - z czasem 3:09.77. W finale spisał się znacznie lepiej, uzyskując 3:02.71. Niestety, dało mu to dopiero siódme miejsce. Wygrał Yevheniy Bohodayko (2:34.15). Ukrainiec o prawie dziesięć sekund pokonał Andrieja Gładkowa (+9,47 sek.) oraz o 13,5 sek. Niemca Tobiasa Pollapa. Czwarte miejsce zajął Andreas Skaar Bjornstad z Norwegii (+19,20 sek.), a piąte - Włoch Valerio Taras (+19,96 sek.). Przed Mejsnerem znalazł się jeszcze Oleksandr Komarow z Ukrainy (+21,70 sek.). Ósmy (ostatni) był Dino Sinovcić z Chorwacji ze stratą 38,63 sek.