ME w pływaniu: Złoto Jabłońskiej, brąz Czecha

06.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

Dwa medale we wtorek wywalczyli polscy pływacy podczas mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych rozgrywanych w holenderskim Eindhoven.

Mistrzynią Starego Kontynentu w starcie na 100 m st. motylkowym (S10), ustanowiwszy nowy rekord Europy, została Oliwia Jabłońska, zaś brąz wywalczył Jacek Czech na 50 m st. dowolnym (S2).

17-letnia Oliwia Jabłońska w porannych eliminacjach uzyskała najlepszy czas – 1:10.39. W wieczornym finale nasza wicemistrzyni olimpijska z Londynu w tej specjalności sięgnęła po złoto, uzyskawszy wspaniały wynik 2:07.90. Jabłońska jako pierwsza w historii Europejka złamała granicę 1:08 w klasie niepełnosprawności S10. Srebrna medalistka Nina Riabowa z Rosji straciła do Oliwii nieco ponad dwie sekundy (+2,01s). Brąz, z czasem 1:10.10, wywalczyła Luca Sos z Węgier.

Na medal liczyliśmy również po świetnym starcie Jacka Czecha na 50 m st. dowolnym (S2). Nasz paraolimpijczyk w eliminacjach zajął drugie miejsce, tuż za Dmitrijem Kokariewem z Rosji (poprawił swój RE o 0,46 sek.). Polak miał czas 1:02.05. Za nim uplasowali się Ukraińcy Serhii Palamarchuk i Ievgen Panibratets. W finale Kokariew spisał się rewelacyjnie, bijąc rekord świata należący do Chińczyka Yanga Yanga (59,20 sek.). Od dziś wynosi on… 58,43 sek.! Jako drugi finiszował Palamarchuk - z czasem 1:00.50, a trzeci był Jacek Czech, z wynikiem o 0,17 sek. gorszym niż w eliminacjach. Za nim sklasyfikowano Greka Aristeidisa Makrodimitrisa (1:02:30). Wynik Czecha to nowy rekord kraju w tej konkurencji.

Poza podium

Tuż za podium uplasował się Wojciech Artur Makowski startujący na 100 m st. grzbietowym (S11). 22-latek przegrał z trzema reprezentantami Ukrainy. Do zwycięskiego Dmytra Zalevskyyego stracił 7.96 sek. Srebro wywalczył Viktor Smyrnov (+1,49 sek.), a brąz - Oleksandr Mashchenko (+4,76 sek.). Piaty (ostatni) był Petr Kozyrew z Rosji (+15,76 sek.). Litwin Mindaugas Dvylaitis i Portugalczyk Amadeu Cruz zostali zdyskwalifikowani.

Również na piątej pozycji zakończył swój start na 400 m st. dowolnym (S9) Mateusz Bartnik. Polak stracił do Włocha Federica Morlacchiego 17,74 sek. Srebro wywalczył Kristjan Vincetić z Chorwacji (+4,80 sek.), zaś trzeci był David Grachat (+8,27 sek.). Tuż za podium sklasyfikowano Matthew Wylie'ego z Wielkiej Brytanii (+14,45 sek.). Stawkę zamknął Bastan Fontayne z Niemiec, z nieco ponadpółminutową stratą.

W eliminacjach na 50 m st. motylkowym (S6) startował Marcin Potoczny. Polak zajął ósme miejsce z czasem 50,37 sek. i awansował do finału; zdyskwalifikowany został bowiem Iaroslav Semenenko. W finale nasz zawodnik złamał granicę 50,00 sek. Czas 49,75 sek. dał mu jednak ostatnie miejsce. Wygrał Sascha Kindred z Wielkiej Brytanii (32,71 sek.), który był szybszy od Siergieja Kłygina z Rosji o 0,70 sek., a od Sebastiana Iwanowa z Niemiec - o 4,00 sek. Tuż za podium sklasyfikowano Panagiotisa Christakisa (4,14 sek.) z Grecji. Przed Polakiem sklasyfikowano również Jurija Luchkina z Rosji (+6,65 sek.), Chorwata Antuna Brzaka (+10,63 sek.) oraz Słowaka Viktora Kemenego (+13,44 sek.).

W finale na 100 m st. klasycznym (SB5) swoich sił próbował Potoczny. Zajął on szóste miejsce w stawce siedmiu zawodników - z czasem 1:47.85. Wygrał Karl Forsman ze Szwecji z rezultatem 1:36.44, który znalazł się przed Luchkinem z Rosji (+1,67 sek.) oraz Nielsem Grunenbergiem z Niemiec (+2,36 sek.). Przed Potocznym finiszowali Kirił Popow z Rosji (+9,09 sek.) oraz Georgios Sfaltos z Grecji (10,37 sek.). Siódmy (ostatni) był Ivo Rocha z Portugalii (+21,29 sek.).

Ostatni w finale na 50 m st. dowolnym (S4) był Krzysztof Smetanowski. Polak uzyskał czas 59,28 se;k.; stracił nieco ponad osiemnaście sekund do Richarda Oribego z Hiszpanii. Srebro powędrowało do Czecha Arnosta Petraceka (+0,35 sek.), a brąz - do Andrii Dereviinskiego z Ukrainy (0,78 sek.). Czwarty, z sekundową stratą, był Darko Durić ze Słowenii. Piąte miejsce zajął Michael Schoenmaker z Holandii (+1,22 sek.), a szóste - zwycięzca eliminacji David Smetanine z Francji (+2,49 sek.). Przed Polakiem sklasyfikowany został również Denys Rosolovych z Ukrainy (4,86 sek.).

Polska, z medalami złotym i brązowym, jest dziesiąta w tabeli medalowej. Prowadzą Ukraińcy z 12 medalami złotymi, siedmioma srebrnymi i 12 brązowymi. Druga jest Wielka Brytania (8-5-3), a trzecia - Rosja (7-12-7).