MŚ w pływaniu: Ryszka piąty, dwa szóste miejsca

05.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

Jedno miejsce piąte, dwa szóste, dwa siódme i jedno ósme - to dorobek polskich pływaków podczas sesji wieczornej pierwszego dnia mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych rozgrywanych w holenderskim Eindhoven.

Na piątej pozycji zakończył swój wyścig na 100 m st. klasycznym (SB11) Marcin Ryszka. Polak popłynął w czasie 1:23.29. Złoto wywalczył Oleksandr Mashchenko z Ukrainy, który uzyskał wynik 1:16.02. Drugi był Hiszpan Israel Oliver z wynikiem o 1,37 sek. gorszym, zaś trzeci - rodak złotego medalisty Viktor
Smyrnov, który zakończył rywalizację ze stratą 1,96 sek. Tuż za podium uplasował się Rosjanin Maksim Kowal z czasem o 2 sek. lepszym od Polaka.

Znacznie lepiej niż w eliminacjach spisała się Zuzanna Lucyna Filipiuk. 15-letnia Polka uzyskała rano czas 1:35.22 i zajęła siódme miejsce, zaś w finale zakończyła start, uzyskawszy czas 1:29.97, który zapewnił jej miejsce szóste. Wygrała Brytyjka Stephanie Slater - z wynikiem 1:17.42. Srebro wywalczyła Olesya Władykina, której czas był o 2,15 sek. słabszy, zaś brąz powędrował do Kateryny Istominy z Ukrainy
(+5,47 sek.).

Czwarta była Ksenia Sogomonyana (+6,27 sek.), a piąta Ailbhe Kelly z Irlandii (+11,76 sek.). Ostatnie dwa miejsca zajęły Holenderki – Lisa den Braber (+14,45 sek.) i Romy Pansters (+18,75 sek.).

Swój wynik z eliminacji poprawiła w finale 50 m st. dowolnym Oliwia Jabłońska. Polska pływaczka w  porannej sesji uzyskała czas 30,05 sek., a w finale złamała granicę 30,00 sek., uzyskując wynik 29,42 sek. i szóste miejsce. Przed nią znalazły się aż trzy zawodniczki gospodarzy oraz Rosjanka i Francuzka. Najlepsza była Summer Mortimer, która ustanowiła rekord Europy. Holenderka poprawiła swoje osiągnięcie z eliminacji – 28,30 sek. - o osiemnaście setnych. Srebro powędrowało do Niny Riabowej z Rosji (28,56s), a brąz - do Elodie Lorandi (28,64s).

Przed Polką znalazły się jeszcze Chantal Molenkamp (28,85 sek.) oraz jej rodaczka Marije Oosterhuis (29,41 sek.).

Na miejscu siódmym w konkurencji 100 m st. dowolnym (S2) sklasyfikowano Jacka Czecha. Nasz zawodnik  pokonał dystans w czasie 2:33.19, a do zwycięzcy Aleksandra Makarowa, który ustanowił rekord świata wynoszący 2:02.14, stracił 31,05 sek. Srebro powędrowało do Serhii Palamarchuka z Ukrainy (+2,4 sek.), a brąz - do Dmitrija Kokarewa z Rosji (+4,28 sek.). Tuż za podium uplasował się Aristeidis Makrodimitris z Grecji (+6,54 sek.). Przed naszym zawodnikiem sklasyfikowano również Ievgena Panibratetsa z Ukrainy (14,92s) oraz Iada Josefa Shalabi z Izraela (+23,70 sek.).

Ostatni w finale startu na 300 m st. dowolnym (S7) był Piotr Mejsner - z wynikiem 5:41.48. Wygrał  Rosjanin Andriej Gładkow, który uzyskał czas 4:49.80. Prawie 10 sekund stracił finiszujący jako drugi Norweg Andreas Skaar Bjornstad (+9,96 sek.), zaś trzeci był Ukrainiec Marian Kvasnytsa (+13,09 sek.). Przed Polakiem sklasyfikowany został również Włoch Francesco Bocciardo (+14,34 sek.) oraz Niemcy Tobias Pollap (+18,87 sek.) i Hannes Schuermann (+37,46 sek.).

Dwójka naszych zawodników odpadła rano w eliminacjach na 50 m st. dowolnym (S10). Nie awansowali oni do finału. Dziewiąty był Rafał Kalinowski - z wynikiem 26,60. Stawkę dziesięciu zawodników zamknął Patryk Karliński.

Najlepszy był Dmitry Grigoriew z czasem poniżej 25 sekund (24,95 sek.). Drugi był Hiszpan David Levecq (25,27 sek.), a trzeci - Simone Ciulli (25,52 sek.).

Na dziewiątym miejscu w eliminacjach na 100 m st. dowolnym (S4), ze stratą 35,42 sek. do zwycięskiego Michaela Schoenmakera, znalazł się Krzysztof Stefanowski (2:05.35). Reprezentant gospodarzy uzyskał czas 1:29.95.