Autor: Krzysztof Samociuk
Źródło: inf. własna

- On się pływacko rozwija szybciej, niż można to przewidzieć. Co dwa tygodnie jest coraz lepszy, nie ma aktualnie w Polsce na niego haka - to opinia Wojciecha Seidla, trenera kadry, o Patryku Karlińskim.

Jedno jest pewne: to znakomity pływak i niezły matematyczno-filozoficzny miłośnik literatury. Oto jego niebanalna wypowiedź:

- Jeśli ktoś potrzebuje 3x7, proszę bardzo, siedem startów, siedem rekordów życiowych i siedem medali. Może jeszcze 3x5, pięć rekordów Polski, pięć złotych medali i pięć całusów po każdym wyścigu.

W Szczecinie, podczas Letnich Otwartych Mistrzostw Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych (26-29 czerwca 2014 r.), autor słów Patryk Karliński (Start Szczecin, kategoria S1-10) był wspólnie z Oliwią Jabłońską bohaterem zawodów. Patryk wywalczył aż 7 medali: 5 złotych (100, 200 i 400 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem motylkowym) oraz 2 srebrne. Jeśli chodzi o czas, to na światowym poziomie jest wynik na 400 m stylem dowolnym. 4.16,71 jest aktualnie czwartym wynikiem na świecie. Z takim czasem można na Igrzyskach Paraolimpijskich powalczyć o podium.

- Nie będę przesadzał, ale jestem już blisko międzynarodowego "pudła", dosłownie o podium się ocieram. Uwielbiam pływanie, te codzienne treningi, wstawanie o 5. rano i słuchanie hip-hopu. Czekam na Rio - tak krótko skomentował kilka szczecińskich dni Patryk Karliński.

Pływak Patryk Karliński pozuje na tle basenu

Trener Grzegorz Musztafaga o zawodniku mówi krótko:

- Jest, przynajmniej na razie, bardzo nieśmiały, ale to latający w wodzie facet. Jeżeli będzie pracował tak dalej, to na paraolimpiadzie w Rio będzie medal, zawsze takie sukcesy czułem i przewidywałem.

Oliwia Jabłońska także mocna

W Szczecinie wspominać się też będzie wyniki Oliwii Jabłońskiej (S1-10). Wrocławianka wygrała 50, 100 i 400 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym. Dzięki niej jej klub Start Wrocław zajął za ekipą Kazachstanu drugie miejsce drużynowo. Trzeci był Start Szczecin. Ogółem w Szczecinie pływało 170 pływaków z 8 krajów (Niemcy, Kazachstan, Estonia, Litwa, Uzbekistan, Izrael, Meksyk i Polska).

Już w sierpniu w Holandii odbędą się pływackie mistrzostwa Europy. O młodych zawodnikach z wiarą w przyszłość mówi trener kadry Wojciech Seidel:

- Oliwia Jabłońska, Patryk Karliński, Patryk Biskup to jeszcze juniorzy. Na świecie z roku na rok pływacy są coraz lepsi, dlatego my też takich potrzebujemy. Ja w nich i w Joannę Mendak bardzo wierzę.

Joanna Mendak (Start Białystok, S11-13) zdobyła w Szczecinie 3 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy, a Patryk Biskup (Start Kalisz, S1-10) wywalczył 2 złota, srebro i brąz.

Nieźle w Szczecinie zaprezentowała się też Paulina Woźniak. Zawodniczka Startu Szczecin zdobyła złoto na 50 m stylem klasycznym oraz srebrne medale na 50 i 100 m klasykiem, 50 m stylem motylkowym i 200 m zmiennym. Paulina Woźniak wygrała ogólnopolską klasyfikację S9, druga w S5 była Natalia Grześ. Wśród panów w S7 złoto zdobył Piotr Mejsner, a w S10 - oczywiście - Patryk Karliński.

Medale podczas Letnich Otwartych Mistrzostw Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych wręczali m.in. Longin Komołowski, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Jacek Ciochoń, wiceprezes PZSN Start.