Siatkówka na siedząco: Bośniacy i Chinki ze złotem

23.06.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: inf. własna

W sobotę 21 czerwca 2014 r. zakończyły się rozgrywane w Elblągu mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco. Tytuły mistrzowskie zdobyły reprezentacje Bośni i Hercegowiny oraz Chin. Nasze drużyny zajęły dwunaste miejsca.

Spotkanie o złoto rozpoczęło się od wyrównanej pierwszej partii, wygranej w końcówce przez mistrzów olimpijskich 25:22. W drugim secie siatkarze z kraju kawy pokazali, ze mają równie wielkie umiejętności, pokonując bardziej utytułowanych rywali 25:20.

Trzecia partia to deklasacja przeciwników w wykonaniu Bośniaków; faworyci meczu oddali reprezentanci Brazylii zaledwie siedem punktów. "Canarinhos" nie poddali się jednak łatwo; ulegli rywalom w czwartej partii dopiero po grze na przewagi (26:28).

W meczu o brązowy medal lepszy od Egiptu był Iran - mecz zakończył się wynikiem 3:0 (25:19, 25:23, 26:24). Iranowi nie udało się w Elblągu obronić tytułu.

Reprezentacja Polski sklasyfikowana została na miejscu dwunastym.

Świetnym widowiskiem był finał kobiet. Naprzeciwko siebie stanęły dwie niezwykle mocne i utytułowane reprezentacje. Pierwszy set rozstrzygnęły na swoją korzyść - 25:23 - siatkarki ze Stanów Zjednoczonych. Obie drużyny grały fenomenalnie, a mecz obfitował w wiele zwrotów akcji. Drugi set przyniósł wygraną Azjatek 25:22. Amerykanki zrewanżowały się w trzecim secie, pokonując rywalki do 19.

Chinki łatwo nie zrezygnowały z obrony tytułu; jeszcze bardziej zmotywowane podeszły do czwartej partii, w której okazały się lepsze i zakończyły tę część z wynikiem 25:21.  Tym samym o zwycięstwie zadecydować miał tiebreak. Obie ekipy grały w nim zaciekle, ostatecznie 17:15 wygrały zawodniczki Państwa Środka. Tym samym Amerykankom nie udał się rewanż za finał IP w Londynie, gdzie przegrały w walce o złoto.

W meczu o brąz Rosjanki (mistrzynie Europy), pokonały czwartą ekipę IP w Londynie Holandię 3:0 (25:18, 25:20, 25:19).

Biało-czerwone w sobotę przegrały 1:3 (15:25, 28:26, 22:25, 19:25) z Brytyjkami i zostały sklasyfikowane na ostatnim, dwunastym miejscu.