Dobre wyniki Polaków na włoskich regatach

28.05.2014
Źródło: inf. prasowa

W dniach 16-18 maja br. we włoskim Varese (Gavirate) rozegrane zostały międzynarodowe regaty pod egidą FISA. Już po raz siódmy w tej prestiżowej imprezie sportowej wzięli udział polscy wioślarze z niepełnosprawnością.

Na zawody do Włoch przyjeżdżają reprezentacje z całego świata. W tym roku pojawiły się ekipy z: Brazylii, Norwegii, Anglii, Izraela, Rosji, Szwajcarii, Francji, Węgier, Holandii, Włoch, Niemiec, RPA, Australii, Kanady i Polski. Głównym celem udziału naszej reprezentacji w regatach było sprawdzenie poziomu sportowego.

Zawody w ramach regat podzielone są na dwa dni. Jedne regaty trwają od piątku do soboty rano, drugie – w sobotnie popołudnie i w niedzielę rano.

W konkurencji TAmix2x wystartowało 11 osad. Polskę reprezentowali Jolanta Pawlak i Michał Gadowski.

W pierwszym dniu regat Pawlak i Gadowski w równoległym finale zajęli drugie miejsce, co zapewniło im srebrny medal. Pokonali m.in. Brazylię, wielokrotnych medalistów mistrzostw świata, oraz Izrael, szóstą osadę tegorocznych mistrzostw świata. Złoty medal zdobyli Holendrzy (piąta osada mistrzostw świata w 2014 r.), którzy okazali się szybsi od Polaków o 1,44 sekundy.

W drugim dniu regat Pawlak i Gadowski zajęli drugie miejsce w biegu kwalifikacyjnym do finału, pokonawszy Brazylię, Izrael i Niemcy. Ponownie przegrali z Holandią – o 0,7 sek. W niedzielnym biegu finałowym zajęli piąte miejsce. W sobotnim biegu popołudniowym nasza osada uzyskała zaś rekord życiowy 4:15,19 sek.

W ASM1x Leszek Niewiarowski, nasz jedynkarz, startował w najliczniej obstawionej konkurencji – do startu zgłosiło się 15 osad. W pierwszym dniu regat polski zawodnik zajął w równoległym finale czwarte miejsce, uzyskując rekord życiowy 4:42,68. Przegrał o 0,8 sekundy z zawodnikiem z Holandii, zdobywcą brązowego medalu, a medal srebrny zdobył o 2,3 sekundy szybszy od Polaka zawodnik z Włoch.

W sobotę po południu Niewiarowski wywalczył awans do finału B, uzyskawszy w swoim przedbiegu czwarte miejsce. W niedzielnym wyścigu w finale B zajął ostatecznie trzecie miejsce – po ponownej przegranej z zawodnikiem z Holandii o 0,6 sekundy.

Obecnie polska ekipa przygotowuje się do udziału w regatach Pucharu Świata w Francji, które odbędą się w dniach 19-22 czerwca br.

Trenerem koordynatorem kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych jest Tomasz Kaźmierczak. Sponsorami wyjazdu polskich zawodników były firmy BRENDA i 4F oraz miasto Szczecin.