PŚ w parakolarstwie: Trzy zwycięstwa biało-czerwonych

13.05.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

Podczas drugiego i trzeciego dnia Pucharu Świata w parakolarstwie, rozgrywanego we włoskim Castiglione della Pescaia w regionie Toskanii, rywalizowano w wyścigu ze startu wspólnego. Zwycięstwa we wspaniałym stylu w sobotę odnieśli Robert Wilk oraz Renata Kałuża, a w niedzielę – Anna Harkowska.

Nasz dwukrotny mistrz olimpijski i świata Rafał Wilk pokonał o prawie półtorej minuty swojego przyjaciela z Francji Joela Jeannota. Trzeci był David Ernould (Francja), a czwarty Mark Ledo (Kanada). Tylko trzy sekundy straciła pięcioosobowa grupa, z której najszybciej na mecie znalazł się Zbigniew Wandachowicz. Jako jedenasty przyjechał Krystian Giera (+4.51). Nie wystartował Arkadiusz Skrzypiński.

Polka Renata Kałuża o prawie dziewięć i pół minuty pokonała Annę Oroszovą ze Słowacji oraz o ponad dziesięć sekund Claudię Schuler sklasyfikowaną na miejscu trzecim. 57-kilometrowego wyścigu nie ukończyła triumfatorka "czasówki" Karen Darke z Wielkiej Brytanii.

Niedziela też z sukcesami

Nasza wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata w konkurencjach szosowych i torowych Anna Harkowska, startująca w konkurencji C5 (OKS Warmia i Mazury Olsztyn), po zwycięstwie w ,,czasówce” zdobyła pierwsze miejsce również w wyścigu ze startu wspólnego, w którym zawodniczki miały do pokonania osiem okrążeń (65,1 km). Druga była Samantha Heinrich z USA (+5.40), a trzecia – Niemka Kerstin Brachtendorf (+10.37). W PŚ startowało w  tej kategorii pięć zawodniczek; jedna z nich, Nicole Clermont z Kanady, nie ukończyła wyścigu.

Miejsce na podium zajął też nasz tandem (B) Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot). Biało-czerwoni stracili siedem setnych sekundy do zwycięskich Holendrów Rinnego Oosta i jego pilota Cora van Leeuwena. "Pomarańczowi" na finiszu pokonali o dwie setne sekundy Włochów Ivano i Luccę Pizzich. Szóstą lokatę zdobyli Piotr Kołodziejczuk i Artur Korc (pilot) – ze stratą 50. sekund. Trzeci polski tandem – Przemysław Wegner z Robertem Płotkowiakiem (pilot) – był 17. na 21 tandemów, które brały udział w wyścigu. Nasi zawodnicy stracili do zwycięzców ok. pięciu i pół minuty. Kolarze mieli do pokonania trasę liczącą 113,7 km.

Iwona Podkościelna wspólnie z pilotką Aleksandrą Wnuczek zajęły miejsce szóste w zmaganiach tandemów (B). Na trasie 89,4 km najlepsze były Brytyjki Lora Turnham i Corrine Hall. Drugie miejsce zajęły Josefa Benitez Guzman i Judit Masdeo Cort, zaś trzecie – Katie-George Dunlevy z Eve McCrystal.