PŚ w parakolarstwie: zwycięstwo Harkowskiej, drugie miejsca Wilka i Kałuży

12.05.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: tylkoigrzyska.pl

We włoskim Castiglione della Pescaia w regionie Toskanii rozgrywa się Puchar Świata w parakolarstwie szosowym. Pierwszego dnia rywalizowano w wyścigu na czas. Reprezentanci naszego kraju spisali się świetnie: w kategorii C5 zwycięstwo odniosła Anna Harkowska, a drugie miejsce w handbike’ach wywalczyli Renata Kałuża oraz Rafał Wilk. Dodatkowo Polacy zdobyli kilka miejsc w czołówce.

Zwycięstwo w wyścigu na czas kobiet w konkurencji C5 odniosła Anna Harkowska. Nasza medalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata nie miała sobie równych zarówno w konkurencjach na torze, jak i na szosie. Pokonała Amerykankę Samanthę Heinrich o minutę i blisko siedemnaście sekund. Podium uzupełniła Kanadyjka Nicole Clermont (1:31,42). W tej konkurencji startowało pięć zawodniczek.

W piątek w wyścigu na handbike’ach (H4) z 15-kilometrową trasą zmierzyło się 32 zawodników. Wyścig ukończyło 30. Najlepszy był reprezentant Francji Joel Jeannot, który pokonał naszego dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Londynu i aktualnego mistrza świata w ,,czasówce” i wyścigu ze startu wspólnego Rafala Wilka o 4,09 sek. Podium uzupełnił Austriak Thomas Fruehwirth (+26.77). Bardzo dobrze wypadli dwaj pozostali polscy zawodnicy: Krystian Giera był szósty (+50.37), a Zbigniew Wandachowicz – siódmy (+1:01,93). Czwarty z naszych sportowców, Arkadiusz Skrzypiński, nie ukończył konkurencji.

W ślady Rafała Wilka poszła Renata Kałuża. Zakopianka, która z ostatnich MŚ przywiozła dwa medale, spisała się bardzo dobrze – zajęła drugie miejsce. Polka straciła 32,37 sek. do zwyciężczyni – Brytyjki Karen Darke, zaś Amerykankę Alice Dany pokonała o 4,07 sek. W tej kategorii startowało jedenaście zawodniczek.

Dwa tandemy tuż za podium

Blisko podium był nasz tandem (klasa B) Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem (KKT Hetman Lublin).  W gronie 23 tandemów zajęli oni czwarte miejsce – ze stratą 38,66 sek. Najszybciej 30-kilometrową trasę pokonali Hiszpanie Ignacio Avila Rodriguez i Joan Font Bertoli, będący na mecie o 5,69 sek. przed Włochami Ivano Pizzim i Luccą Pizzim. Podium uzupełnił drugi hiszpański tandem Christian Venge Balboa/David Llaurado Caldero (+14.19).

W PŚ startowały jeszcze dwa nasze tandemy. Siedemnastą lokatę zajęli Piotr Kołodziejczuk z pilotem Arturem Korcem (+3:13,15), a ostatnie, 22. miejsce – Przemysław Wegner z pilotem Robert Płotkowiak (+12:18,56). Zdyskwalifikowany został jeden z hiszpańskich tandemów.

Tę samą lokatę co Polak i Ładosz zajęły nasze zawodniczki Iwona Podkościelna i Aleksandra Wnuczek (pilot). Polki do zwycięskich Brytyjek Lory Turnham oraz Comine Hall straciły ok. 1 minuty i 10 sekund. Drugie miejsce zajęły Emma Foy z Laurą Fairweather (+23,83), a trzecie – Katie-George Dunlevy wspólnie z Eve McCrystal (+37,98).