W Żywcu wyciskano sztangę

28.03.2014
Źródło: inf. prasowa

22 marca 2014 r. w Żywcu zjawiło się 67 sportowców, aby rywalizować o miano najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika w XI Integracyjnych Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Dla kadry polskich zawodniczek i zawodników niepełnosprawnych był to sprawdzian przed zbliżającymi się mistrzostwami świata, które mają odbyć się w dniach od 5 do 11 kwietnia 2014 r. w Dubaju.

Rywalizacja mężczyzn, w której wystartowało aż 53 zawodników, odbyła się w dziesięciu kategoriach wagowych: 49 kg, 59 kg,65 kg, 72 kg, 60 kg, 88 kg, 97 kg, 107 kg oraz powyżej 107 kg; o zwycięstwie decydował wynik w kilogramach. Wyniki z zawodów były zaliczane do rankingu osób niepełnosprawnych. Ponadto zawodnicy byli klasyfikowani w kategorii open do 72 kg i powyżej tej wagi (według Wilksa).

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły kobiety. Zwycięstwo po wspaniałej walce w ogólnej klasyfikacji open przypadło zawodniczce pełnosprawnej, aktualnej mistrzyni i rekordzistce Polski Agnieszce Tuczykont z Ornontowic, która wycisnęła sztangę ważącą 100 kg przy wadze ciała 62 kg i uzyskała 108,71 pkt według formuły Wilksa. Drugie miejsce, z wynikiem gorszym o zaledwie o 0,5 pkt, zajęła kilkukrotna mistrzyni i rekordzistka Polski, aktualna wicemistrzyni Europy Magdalena Konior, podopieczna trenera Stanisława Mirochy, reprezentująca Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. W konkursie zaliczyła 96 kg, a w dodatkowym czwartym podejściu uzyskała 100 kg – o 5 kg więcej od własnego rekordu Polski w kategorii wagowej 61 kg. Na najniższym stopni podium stanęła Marzena Łazarz, reprezentująca „Start” Tarnów, która zaliczyła 112 kg (97,8 pkt).

Wśród mężczyzn w kategorii open do 72 kg najlepszym zawodnikiem został Sławomir Szymański ze „Startu” Wrocław, zwycięzca kategorii wagowej 54 kg z wynikiem 132 kg (132,76 pkt). Znalazł się przed kolegą klubowym Bartoszem Kuriatą, zwycięzcą kategorii wagowej 65 kg, który przy wadze ciała 61 kg wycisnął sztangę ważącą 145 kg (121,83 pkt). Na trzecim miejscu znalazł się Marcin Górski z Integracyjnego Klubu Sportowego z Warszawy. Zwycięzca kategorii wagowej do 59 kg uzyskał w trzecim podejściu 130 kg (112,6 pkt).

W drugiej grupie kategorii open, powyżej 72 kg, nie miał sobie równych reprezentant gospodarzy zawodów Wawrzyniec Latus, który przy wadze ciała 78,7 kg uzyskał w drugim podejściu wspaniały rezultat aż 193 kg (133,15 pkt). Latus zrezygnował z trzeciego podejścia; podszedł do zawodów treningowo, by szczyt formy uzyskać na mistrzostwach świata w Dubaju. Drugie miejsce wywalczył Grzegorz Wałga, zawodnik pełnosprawny z Cieszyna, zaliczywszy największy ciężar na zawodach – 200 kg (118,56 pkt). Dwie próby tego zawodnika do ciężaru 210 kg nie zostały zaliczone przez sędziów. Trzecie miejsce na podium wywalczył Mateusz Woroszył, reprezentant „Startu” Białystok. Uzyskał wynik 190 kg (118,18 pkt).

Nagrody rzeczowe dla zwycięzców były w tym roku warte 3 tys. zł. Dodatkowo zawodnicy niepełnosprawni otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2,5 tys. zł. Dyrektor MOSiR w Kołobrzegu Andrzej Bejnarowicz ufundował dodatkowo trzy dwuosobowe zaproszenia na weekend w Kołobrzegu z dostępem do basenu i siłowni, które zostały rozlosowane pośród wszystkich startujących uczestników zawodów.

Patronat honorowy nad przebiegiem zawodów objął sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.