MŚ na ergometrze: Jolanta Pawlak wicemistrzynią świata

04.03.2014
Źródło: inf. prasowa

Z jednym medalem wrócili polscy wioślarze niepełnosprawni z rozegranych 16 lutego br. w Bostonie XXXIII Halowych Mistrzostw Świata na Ergometrze Wioślarskim. Srebrny krążek zdobyła Jolanta Pawlak (kategoria open kobiety ręce z tułowiem). Na miejscu czwartym uplasował się Michał Gadowski (kategoria open mężczyźni ręce z tułowiem), a na piątym – Leszek Niewiarowski (kategoria open mężczyźni same ręce).

W zawodach wzięło udział łącznie 2100 zawodników z różnych państw. Impreza została zorganizowana na hali sportowej Agganis Arena (Boston), na której ustawiono 200 ergometrów wioślarskich. Starty – trwające siedem godzin – odbywały się w różnych kategoriach: od juniora do weterana, uwzględniających podział zawodników według stopnia ich sprawności. Najstarszym zawodnikiem był 96-letni Paul Randall z USA, który 2000 m pokonał w czasie 11:57. W kategorii wioślarzy niepełnosprawnych wystartowało 85 zawodników.

Jolanta Pawlak zakończyła rywalizację w swojej kategorii (open kobiety ręce z tułowiem) z czasem 4:12,6. Wyprzedziła ją tylko Brazylijka Josiane Dias de Lima, która uzyskała czas 3:56,8. Na trzecim miejscu znalazła się Jaden Thoennes (USA) z wynikiem 4:16,9.

Byli to jedyni reprezentanci Polski na amerykańskich zawodach. Ich udział w imprezie możliwy był dzięki wsparciu firmy Concept2 CTS, która zaprosiła naszych sportowców na mistrzostwa oraz pokryła koszty transportu i hotelu.

Zawodnicy reprezentują KSI Start Szczecin. To także uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012 (Jolanta i Michał) i medaliści Mistrzostw Europy na Ergometrze Wioślarskim Kopenhaga 2014  (Jolanta i Michał – złoty medal, Leszek – srebrny medal). Trenerem koordynatorem naszej kadry jest Tomasz Kaźmierczak.

Kadrę polskich wioślarzy niepełnosprawnych wsparły: firmy BRENDA, 4F OTCF sp. z o.o., miasto Szczecin i Urząd Marszałkowski Szczecin.