Koszykówka na wózkach: jubileuszowy puchar dla Warszawy

28.11.2013
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Po rocznej przerwie powrócono do rozgrywania Pucharu Polski w Koszykówce na Wózkach. Jubileuszowa 20. edycja Pucharu została rozegrana tradycyjnie w Warszawie. Trofeum zdobyli aktualni mistrzowie Polski – koszykarze Klubu Sportowego Niepełnosprawnych „Start” Warszawa. Zawodnicy, pełniący w turnieju rolę gospodarzy, pokonali w finale Zrzeszenie Sportowe Inwalidów Akces-Med „Start” Rzeszów 79:47.

W zawodach wzięło udział 6 drużyn. Bardzo dobrze zaprezentowały się zespoły, które w koszykówce na wózkach dopiero zdobywają boiskowe doświadczenie – Akademicki Klub Sportowy Akademii Górniczo-Hutniczej Kraków i Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start” Wrocław. Krakowianie zajęli 4. miejsce po fantastycznej walce z obrońcą Pucharu Polski – Integracyjnym Klubem Sportowym GTM Konstancin, natomiast wrocławianie wygrali ostatni mecz z łodzianami, zajmując miejsce 5.

Zwycięzcy Pucharu najpierw w grach eliminacyjnych wysoko rozgromili „Start” Wrocław, a potem bez większych przeszkód pokonali IKS GTM Konstancin. W finale nie dali Rzeszowianom okazji do gry. Kontrolowali całe spotkanie, nieznacznie przegrywając jedynie ostatnią kwartę – jednym koszem.

Zwycięzcy turnieju z pucharem
Zwycięzcy turnieju z trofeum, fot.: Agnieszka Kowalska

Królem strzelców jubileuszowego turnieju o Puchar Polski został Mariusz Szmuc ze „Startu” Rzeszów, z 83 punktami na koncie. Puchar Fair-Play otrzymała ekipa Łódzkiego Towarzystwa Rehabilitacyjno-Sportowego Niepełnosprawnych, której podczas wszystkich trzech meczów odgwizdano zaledwie 18 przewinień.