Szczecin kolarskim mistrzem Polski

13.09.2013
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Zakończyły się organizowane przez Start Bielsko-Biała V Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych EDF TOUR 2013. Na mecie zawodów, które odbywały się w Andrychowie i okolicach, nie było niespodzianek – zarówno we wspólnym starcie, jak i próbie czasowej. W najsilniejszej grupie handbike'erów pierwszy był Rafał Wilk, a drugi - Arkadiusz Skrzypiński (obaj ze Startu Szczecin).

Wilk jeździ na handbike'u od kilku lat. Przed rokiem zdobył  podwójny tytuł mistrza paraolimpijskiego, a przed kilkoma tygodniami – Puchar Świata i podwójne mistrzostwo świata.

Skrzypiński mistrzem świata był trzy lata temu; wcześniej walczył zawzięcie o miejsca dla handbike'erów w polskiej reprezentacji paraolimpijskiej. Teraz wydaje się nieco schowany za plecami Wilka.

Mistrzynią Polski została także Renata Pudlis (IKS Smok Lotos Orneta), jedyna nasza paraolimpijka na handbike'u. Pudlis wygrała w wyścigu ze startu wspólnego, w którym w kategorii kobiet wystartowały wspólnie zawodniczki ze wszystkich klas startowych. W jeździe na czas na pierwszym stopniu podium w swojej grupie stanęła reprezentująca Start Bielsko-Biała Renata Kałuża (H2, H3).

W rowerach klasycznych triumfowali reprezentanci gospodarza zawodów: Andrzej Szczęsny (C1, C2, C3) i Ludwik Odrzywołek (C4, C5).

Zawodnicy wysoko ocenili organizację imprezy, która stała się dla lokalnej społeczności widowiskiem sportowym. Poza oficjalnymi wyścigami mistrzowskimi odbyły się także pokazowe starty w formule integracyjnej – m.in. wyścig punktowy (rodem z toru, co trzecie okrążenie punktowane: 5, 3, 2, 1) – 15 okrążeń w samym sercu miasta. W grupie handbike'erów wygrał tym razem Arkadiusz Skrzypiński.