Parakajakarze zdobywają medale na mistrzostwach osób pełnosprawnych

30.08.2013
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Dwa medale zdobyli nasi parakajakarze podczas odbywających się w Duisburgu w Niemczech Mistrzostw Świata w Sprintach Kajakarskich. Medal srebrny zdobył w pierwszej konkurencji mistrzostw  pływający na kanu ze stabilizatorem Jakub Tokarz, a brąz na podobnej jednostce wywalczył w innej kategorii Tomasz Maziarski.

Niemieckie mistrzostwa świata potrwają do niedzieli (1 września).

Parakajakarstwo jest dyscypliną młodą. Do wachlarza dyscyplin paraolimpijskich zostało wpisane niedawno, a jego debiut na igrzyskach nastąpi w Rio de Janeiro w roku 2016. Szczególną cechą parakajarstwa jest to, że zawody rangi mistrzostw świata lub kontynentu w tej dyscyplinie organizowane są wspólnie z zawodami osób pełnosprawnych.

Wyniki konkurencji rozegranych w czwartek (29 sierpnia)

3. Daniel Hopwood (GBR)

Pierwsze mistrzostwa świata w kajakarstwie, w których wystąpili także parakajakarze, odbyły się w roku 2009 w Halifaksie w Kanadzie. Wzięło w nich udział 7 reprezentacji sportowców z niepełnosprawnościami.

W tym roku w poznańskim klubie Start powstała sekcja kajakarstwa dla osób niepełnosprawnych.

W kolejnych mistrzostwach świata w Poznaniu wystartowało ponad 60 zawodników z 27 krajów z pięciu kontynentów. Dyscyplina spełniła kryteria niezbędne do uznania jej za dyscyplinę paraolimpijską i grudniu tego roku Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) nadał parakajakarstwu status takiej dyscypliny.

W roku 2011 mistrzostwa świata odbyły się w Szeged na Węgrzech, w końcu tegoż roku Polski Związek Kajakowy włączył tę dyscyplinę w swoje szeregi.