Pływackie MŚ: trzy medale Polaków w Montrealu

19.08.2013
Autor: PAP

Jeden srebrny i dwa brązowe medale zdobyli reprezentanci Polski w zakończonych w kanadyjskim Montrealu pływackich mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych. Drugie miejsce zajęła Oliwia Jabłońska, a trzecie Jacek Czech i Krzysztof Paterka.

Oliwia Jabłońska (Start Wrocław) została wicemistrzynią w wyścigu na 100 m motylkiem w kategorii S10, ustanawiając rekord Europy 1.08,54. Triumfowała z rekordem globu Nowozelandka Sophie Pascoe - 1.03,95.

Brązowe krążki wywalczyli: Jacek Czech (Integracja Tarnobrzeg) - 100 m stylem dowolnym (S2) z wynikiem 2.19,22 - i Krzysztof Paterka (Start Poznań) - 100 m st. klasycznym (SB8), 1.14,56.

Trzy krążki uplasowały Polskę razem z Kazachstanem w tabeli medalowej na 28. pozycji. Pierwsze zajęła Ukraina (33 medale złote, 22 srebrne i 29 brązowych), przed Rosją (19-22-13), W. Brytanią (18-22-15), Nową Zelandią (12-1-2), USA (11-13-9) i Brazylią (11-9-6). Na podium stanęli pływacy z 39 spośród 60 krajów.

Na obiekcie w parku Jeana Drapeau padły 43 rekordy świata.

Kolejne mistrzostwa świata rozegrane zostaną w 2015 roku w szkockim Glasgow.

Lokaty Polaków na pływalni w Montrealu w pozostałych konkurencjach:

4. Joanna Mendak (Start Białystok) - 50 m st. dowolnym (S12)
4. Czech - 50 m st. grzbietowym (S2)
5. Mendak - 100 m st. grzbietowym (S12)
5. Mendak - 100 m st. dowolnym (S12)
6. Paulina Woźniak (Start Szczecin) - 100 m st. klasycznym (SB8)
7. Jabłońska - 50 m st. dowolnym (S10)
8. Mendak - 100 m st. klas (SB12)
8. Karolina Hamer - 50 m st. dowolnym (S4)
10. Woźniak - 100 m st. motylkowym (S9)

W mistrzostwach startował także Marcin Potoczny (Start Katowice). W finale wyścigu na 100 m st. klasycznym (SB5) został jednak zdyskwalifikowany.