Lekkoatletyczne MŚ: Polacy lepsi od Chińczyków

26.07.2013
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Czwartek był kolejnym medalowym dniem trwających obecnie we Francji Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Paraolimpijskiej Lyon 2013. Polscy lekkoatleci z niepełnosprawnością zdobyli 8 medali. Najcenniejsze - złote - wywalczyli Tomasz Pauliński w pchnięciu kulą i Mateusz Michalski na 100 m w grupie niedowidzących. Polska na trzy dni przed końcem rywalizacji znowu wyprzedziła Chiny w tabeli medalowej.

Złoto na 100 m to już drugi medal Michalskiego na francuskiej imprezie. Pierwszy, zdobyty drugiego dnia mistrzostw, uzyskał w biegu na 200 m. Kolejny medal w swojej karierze zdobyła Alicja Fiodorow (Start Radom) w biegu na 200 metrów. Tym razem był to medal brązowy - Kubanka Yunidis Castillo była poza zasięgiem. Polkę wyprzedziła także Afrykanerka Anrune Liebenberg.

Tradycyjnie srebro z pchnięciu kulą w swojej grupie amputantów zdobył Janusz Rokicki z Cieszyna, a w sprincie na 200 m drugi był Michał Deruś. Jest to jego kolejny medal, po złocie wywalczonym w środę na dystansie o połowę krótszym. Bardzo dobrze zaprezentował się w konkurencji rzutu maczugą Maciej Sochal ze Startu Koszalin – zdobył w tej konkurencji srebrny medal.

Sportowe prowadzenie zawodników z Chin uległo osłabieniu. Wprawdzie sportowcy z tego kraju nigdy nie traktowali żadnych mistrzostw świata tak jak igrzysk paraolimpijskich, to jednak 10. pozycja w tabeli medalowej - za Polską - na trzy dni przed zakończeniem imprezy jest zaskoczeniem. Bez niespodzianek startują za to Rosjanie, Amerykanie, Brazylijczycy, Brytyjczycy i Ukraińcy. Państwa reprezentowane przez tych sportowców zajmują pierwsze pięć miejsc w tabeli medalowej. Polacy w tej klasyfikacji nadal zajmują wysokie 8. miejsce.