XIX MP żeglarzy z niepełnosprawnością: Bury i Bodnar na szczycie podium

28.06.2013
Autor: Marek Winiarczyk
Źródło: inf. własna

W dniach 24-27 czerwca 2013 r. w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością.

Z powodu ograniczenia dofinansowania w mistrzostwach wzięło udział tylko 17 trzyosobowych załóg, mimo że chętnych było dwa razy więcej. Zawodnicy ścigali się na sasankach i podzieleni byli na dwie klasy: niepełnosprawnych ruchowo (10 załóg) i niesłyszących (7 załóg).

Dzięki dobrym warunkom pogodowym rozegrano 17 wyścigów metodą przesiadkową. Pierwszego dnia było słonecznie, wiatr wiał z prędkością 2-3 B i do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. Po przerwie rozegrano dwa kolejne wyścigi.

W pierwszym dniu w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Wiesław Nowakowski, za którym uplasował się Andrzej Bury, a w kategorii niesłyszących – Tomasz Gumiński przed Marcinem Bodnarem.

Sasanki podczas XIX MP w żeglarzy z niepełnosprawnością

We wtorek do przerwy obiadowej rozegrano kolejne 3 wyścigi; potem przyszła burza, która trwała aż do godzin rannych. Po drugim dniu w obu kategoriach prowadzili faworyci, czyli Bury i Gumiński. W środę odbyły się 3 wyścigi do przerwy obiadowej i następne 3 do czasu kolacji. Faworyci umocnili swoje pozycje i wszystko wskazywało na to, że po raz kolejny w końcowej klasyfikacji zostaną zwycięzcami.

W czwartek rozegrano ostatnie 3 wyścigi. Bury wygrał wszystkie z nich  i zwiększył przewagę nad następnymi. Zdobył siódmy raz tytuł mistrza Polski. Gumiński, który miał dużą przewagę nad Bodnarem i był pewny końcowego zwycięstwa, żeglował słabo. Bodnar wygrał wszystkie 3 wyścigi. Nie wystarczyłoby mu to do  zwycięstwa, gdyby Gumiński nie zlekceważył przeciwnika. Po popełnieniu błędu w ostatnim wyścigu Gumiński nie wykonał kary; Bodnar złożył protest, Komisja Sędziowska protest uznała i Gumiński został zdyskwalifikowany. Ten błąd kosztował go 8 punktów, co zaprzepaściło szanse utalentowanego zawodnika na wygraną.

Zwycięzcy otrzymali medale, a wszyscy zawodnicy – dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON oraz stałego sponsora mistrzostw – firmę BUDIMEX SA –  oraz firmę SPS Klima.

Organizatorem mistrzostw była Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorzy zaprosili zawodników także na trzecią edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 30 sierpnia-1 września 2013 r.