PP żeglarzy: Szczepaniak i Bodnar na podium

24.06.2013
Autor: Marek Winiarczyk
Źródło: inf. własna

Zbigniew Szczepaniak i Marcin Bodnar to zwycięzcy drugiej edycji tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która w miniony weekend (22-23 czerwca 2013 r.) odbyła się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku.

Regaty zostały rozegrane na sasankach. Zawodników podzielono na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (dziewięć załóg) i żeglarzy niesłyszących (osiem załóg).

Piątek był dniem treningowym. W sobotę do godzin popołudniowych, dzięki słonecznej pogodzie i wietrze 1-2 B, rozegrano dwa wyścigi. Po przerwie obiadowej wiatr osłabł i z trudem zdołano rozegrać kolejne dwa wyścigi; trzeci przerwała komisja sędziowska.

W kategorii żeglarzy niesłyszących wysoką formę zaprezentował Marcin Bodnar, który wygrał  trzy pierwsze wyścigi, a w czwartej rozgrywce zajął miejsce drugie. Faworyt Tomasz Gumiński żeglował równo, ale słabo – i we wszystkich czterech wyścigach był trzeci.

PP żeglarzy z niepełnosprawnością - druga tura 2013

W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo podczas drugiej edycji Pucharu trwała zacięta walka. Andrzej Bury, aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, uzyskał 12 punktów – tyle samo, co Zbigniew Szczepaniak, który na tych samych mistrzostwach zajął  miejsce piąte. Kilka kolejnych załóg miało tylko o jeden punkt mniej. Zapowiadała się interesująca walka.

W niedzielę zawodnicy wyszli na wodę ok. godz. 8.00, jednak z powodu słabego wiatru rozegrano tylko dwa wyścigi, trzeci – tak jak dnia poprzedniego – przerwała komisja sędziowska, a jachty zostały odholowane do portu.

Faworyci spotkania: Bury i Gumiński żeglowali nierówno – wygrali po jednym wyścigu, ale obaj zaliczyli też po jednym nieudanym starcie (zajęli miejsca: siódme i szóste). W rezultacie nie odrobili strat z poprzedniego dnia i na prowadzenie wyszli Zbigniew Szczepaniak i Marcin Bodnar. Ostatnią szansą dla wieloletnich „etatowych” zwycięzców była planowana tura wyścigów popołudniowych. Regaty zakończono jednak wcześniej z powodu deszczu i braku wiatru.

Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe.

Organizatorami spotkania były Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.