PP w żeglarstwie: dobre wyniki Gumińskiego i Burego

10.06.2013
Źródło: inf. prasowa

Tomasz Gumiński i Andrzej Bury – to faworyci pierwszej edycji tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z  Niepełnosprawnością, który w minioną niedzielę, 9 czerwca br., zakończył się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku.

W regatach wzięło udział 16 załóg. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłyszących. Regaty zostały rozegrane na sasankach.

W piątek odbył się trening, zaś w słoneczną sobotę (wiatr 2 B) rozegrano aż siedem wyścigów  metodą przesiadkową. W niedzielę rano, po burzy i ustaniu opadów deszczu, zabrakło wiatru. W tej sytuacji organizatorzy zadecydowali  o zakończeniu regat.

Faworyci pierwszej edycji X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością
Faworyci pierwszej edycji X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, fot.: Marek Winiarczyk

W kategorii żeglarzy niesłyszących zdecydowanym faworytem okazał się Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu „Wars”, który wygrał  cztery wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Andrzej Bury, aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, który wygrał pięć wyścigów.

Słabszą formę podczas rozgrywek zaprezentowała rodzinna załoga Małgorzaty i Zbigniewa Szczepaniaków, którzy na majowych mistrzostwach Europy w szwajcarskim Arbon zajęli wysokie piąte miejsce. Teraz, w rywalizacji krajowej, musieli się zadowolić trzecią lokatą.

Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy i puchary. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe kubki. Organizatorzy (Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa) zaprosili zawodników na drugą edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 21-23 czerwca 2013 r., oraz na XIX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością (24-27 czerwca 2013 r.).