Zmagania ciężarowców niepełnosprawnych na pomostach w Bydgoszczy

07.06.2006
Autor: mgr Andrzej Ofczyński, Prezes Stowarzyszenia

Bydgoszcz gościła 136 zawodniczek i zawodników z 18 klubów na XXXIII Indywidualnych Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów dla osób niepełnosprawnych, które odbyły się na Obiektach Klubu „ZAWISZA” w dniach 26.05-28.05.2006 r.

Podczas zawodów zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Kraju w wyciskaniu sztangi leżąc. Na zawodach startowali także reprezentanci naszego kraju, którzy powrócili z Mistrzostw Świata. W Korei nasi zawodnicy zdobyli jeden srebrny medal w wadze do 44 kg - Justyna Kozdryk START Wrocław oraz dwa brązowe medale w wadze 75 kg - Ryszard Fornalczyk START Koszalin i Ryszard Rogala w kategorii 90 kg.

Miłą niespodziankę sprawili najmłodsi zawodnicy Rafał Roch z Koszalina i Sławomir Szamański START Wrocław, którzy ustanowili rekordy świata wśród juniorów.

W bydgoskich zawodach startowali po raz pierwszy juniorzy do lat 23.

Klasyfikację zespołową wśród kobiet wygrały zawodniczki „TRIUMF – START Bydgoszcz” przed zawodniczkami START Wrocław i Centrum Rehabilitacji Grudziądz. Natomiast wśród mężczyzn wygrali zawodnicy z Wrocławia przed kolegami z Koszalina oraz Gdyni i Bydgoszczy.

Zawody jak i organizacja zawodów otrzymała pochlebną opinię dla ich twórców. Pozytywnie wypowiedzieli się Prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych w Warszawie Witold Dłużniak oraz trener kadry narodowej Jerzy Mysłakowski i dyrektor sportowy PZSN mgr Maciej Skupniewski.

Organizator Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „TRIUMF – START BYDGOSZCZ” dziękuje za pomoc finansową Urzędowi Miasta Bydgoszcz, Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych w Warszawie.

Do najbardziej udanych startów na pomostach w Bydgoszczy zaliczyć mogą: Paulina Przywecka juniorka lat 15 reprezentująca „TRIUMF – START BYDGOSZCZ”, która zdobyła I miejsce i złoty medal pierwszy w jej karierze. Efektem pierwszych startów Pauliny spotkało uznanie w oczach trenera kadry mgr Jerzego Mysłakowskiego, który powołał ją do kadry. Najbliższe zawody, w których Paulina Przywecka będzie brała udział to pomosty na Litwie.

Mile Bydgoszcz wspominać będą Sławomir Szamański, Mariusz Tomczyk, Ryszard Rogala z STARTU Wrocław, Rafał Roch z START Koszalin, Rafał Gręźlikowski z START Gdynia oraz Benedykt Szreder „TRIUMF – START Bydgoszcz”, na których zdobyli tytuły Mistrzów Polski.

Organizator składa podziękowania mediom lokalnym za patronat nad zawodami a byli nimi Gazeta Pomorska i TV 3 Bydgoszcz.