„Bartosz” 2006 - relacja z imprezy

12.05.2006
Autor: Roman Dąbrowski, Rzecznik prasowy turnieju
Źródło: Integracja – Stowarzyszenie Sprawnych Inaczej i Przyjaciół

Wspaniała rywalizacja sztangistów. Perfekcyjny pokaz tai chi. Mariusz Pudzianowski - dzień po kolejnej swojej wygranej na Łotwie - dekorował zawodników w Tarnobrzegu.

W niedzielę, 7 maja 2006 roku odbył się w Tarnobrzegu V Nadwiślański Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „Bartosz” 2006. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba sztangistów. Było ich 77 – 10 zawodniczek i 67 zawodników reprezentujących kluby i siłownie z następujących miast: Brwinowa, Buska Zdroju, Chwałowic, Chobrzan, Ciechanowa, Gdańska, Gdyni, Giżycka, Katowic, Knurowa, Koszalina, Łańcuta, Obrazowa, Poznania, Sandomierza, Tarnowa i Tarnobrzega. Wśród uczestników było 38 osób niepełnosprawnych. Zadebiutowało 16 zawodników. Z tarnobrzeskich klubów i siłowni w zawodach wzięło udział 15 sztangistów. Dla niepełnosprawnych uczestników zawodów, był to ostatni sprawdzian formy przed mistrzostwami Polski, które odbędą się za trzy tygodnie w Bydgoszczy. Nadwiślański „Bartosz” jest otwartym, ogólnopolskim turniejem sportowym. Ma integracyjny charakter. Może wziąć w nim udział każdy, kto się zgłosi. Organizatorami turnieju są: Integracja – Stowarzyszenie Sprawnych Inaczej i Przyjaciół” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wisła w Tarnobrzegu.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach turnieju, tak i w tym roku we wzajemnej rywalizacji wzięli udział zawodnicy stawiający pierwsze kroki na sportowej arenie. Obok nich wystąpili dobrze zapowiadający się młodzi sztangiści oraz doświadczeni i uznani zawodnicy. Byli wśród nich medaliści Mistrzostw Polski oraz organizowanych przez różne federacje - Mistrzostw Europy, mistrzostw i zawodów Pucharu Świata. Wśród nich byli między innymi tacy zawodnicy, jak: Kamila Rusielewicz – czterokrotna mistrzyni Polski, finalistka mistrzostw Europy i świata; Ewa Wyrwas – medalistka mistrzostw Polski w kategorii juniorek, młodziczek i seniorek; Ewelina Krotosik – medalistka mistrzostw Polski w kategorii młodziczek i juniorek; Aleksandra Grąbczewska – medalistka mistrzostw Polski młodziczek, juniorek i seniorek; Dariusz Herok – medalista mistrzostw świata, Europy i Pucharu Świata; Krzysztof Nędza – medalista mistrzostw Polski; Krzysztof Wodecki – sześciokrotny mistrz Polski, pięciokrotny wicemistrz Polski, dwukrotny wicemistrz świata i dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata; Marek Mikołajczak – wicemistrz Polski młodzików; Marcin Racinowski – trzykrotny brązowy medalista mistrzostw Polski; Piotr Musiał – wielokrotny medalista mistrzostw Polski; Łukasz Riss – medalista mistrzostw Polski w kategorii juniorów i młodzików; Rafał Gręźlikowski – podwójny mistrz Polski w kulturystyce; Janusz Zalewski – wicemistrz Europy, pięciokrotny mistrz Polski, brązowy medalista mistrzostw świata, wielokrotny medalista mistrzostw Polski; Sebastian Balner – medalista mistrzostw świata, Europy i Pucharu Świata.

Rywalizacja zawodniczek i zawodników toczyła się na bardzo wysokim poziomie. Było wiele sportowych emocji i bardzo dobre wyniki. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Kamila Rusielewicz z Koszalina, która zwyciężyła w kategorii wagowej powyżej 60 kilogramów oraz klasyfikacji open seniorek z rewelacyjnym wynikiem 110 kg. Wśród młodziczek zwyciężyła Adriana Frączek z Knurowa z wynikiem 57,5 kg, a juniorek - Aneta Szot z Tarnowa z wynikiem 60 kg. Kamila Sierżega - jedna reprezentantka Tarnobrzega - zajęła drugie miejsce w kategorii wagowej powyżej 60 kg z wynikiem 60 kg.

W rywalizacji mężczyzn największy ciężar wycisnął Zbigniew Paszek z Bytomia, który z wynikiem 210 kg zwyciężył w kategorii wagowej powyżej 100 kg. W kategorii wagowej 100 kg oraz klasyfikacji open powyżej 67,5 kg zwyciężył Sylwester Rainer z Chwałowic z wynikiem 200 kg. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Zbigniew Paszek, a trzecie – Wojciech Ligman z Bytomia z wynikiem 195 kg. W kalsyfikacji open do 67,5 kg zwyciężył Krzysztow Wodecki z Koszalina wyciskając sztangę o ciężarze 150 kg. Drugie miejsce zajął Grzegorz Langer, także z Koszalina z wynikiem 115 kg, a trzecie – Artur Lis, który wycisnął 100 kg.
Z dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności spotkały się prezentowane na turnieju pokazy. Pierwszym z nich był pokaz tai chi, który perfekcyjnie wykonał Łukasz Klejnberg – złoty i srebrny medalista mistrzostw i Pucharu Polski Wu Shu, uczeń chińskiego mistrza Zhang Feng Juna.  W trakcie pokazu została zaprezentowana forma rekreacyjna 42 ruchów tai chi oraz formy bojowe, w tym – Miecz Tai Chi.

Bardzo wiele emocji dostarczył także pokaz przygotowany przez Mariusza Pudzianowskiego. Trzykrotny mistrz świata wcześniej wręczył medale i nagrody wszystkim zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wagowych. „Dominator” przyjechał na turniej zaraz po wygranej w zawodach Strong Men, które odbyły się dzień wcześniej na Łotwie.

Piąta edycja „Bartosza” zbiegła się z dziesięcioleciem istnienia sekcji wyciskania sztangi leżąc działającej przy stowarzyszeniu „Integracja”. Jej początki sięgają 1996 roku. Wtedy swoje treningi rozpoczął pierwszy z naszych zawodników. Jest nim Mirosław Szkodziński, który zadebiutował w następnym roku  podczas Mistrzostw Polski we Wrocławiu, gdzie zajął IV miejsce. W tym samym roku dołączył do niego Aleksander Lampart, a w latach następnych – kolejni sztangiści. Ich trenerem był Sławomir Wiatrowski.
W 1999 roku na mistrzostwach Polski w Cetniewie, nasi zawodnicy wywalczyli pierwsze medale. Byli to: Andrzej Śnieg, który zdobył srebrny medal w kategorii wagowej 48 kg i Mirosław Szkodziński, który także wywalczył srebrny medal w kategorii wagowej 56 kg. Bardzo dobrze spisali się również pozostali zawodnicy, którzy zajęli punktowane miejsca: Janusz Zalewski – IV miejsce w kategorii wagowej 82,5 kg, Andrzej Stępień - VI miejsce w kategorii 60 kg.
Corocznie na Mistrzostwach Polski, a także ogólnopolskich turniejach: „Srebrnej sztangi” we Wrocławiu oraz turniejach integracyjnych w Bydgoszczy, Tarnowskich Górach i nadwiślańskim „Bartoszu” nasi zawodnicy systematycznie odnosili kolejne sukcesy. Ponadto nasza zawodniczka – Maria Suska reprezentowała Polskę na paraolimpiadzie w Atenach, a wcześniej wywalczyła srebrne medale na Mistrzostwach Europy i Litwy oraz zdobyła złoty medal i tytuł mistrzyni Słowacji.
Najbardziej utytułowanym z naszych zawodników jest Janusz Zalewski, który w barwach „Integracji” startuje od 1999 roku. Podczas wszystkich mistrzostw Polski, w jakich brał udział, zdobył aż 22 Medale. Jest również trzykrotnym medalistą Mistrzostw Europy oraz brązowym medalistą Mistrzostw Świata. Za swoją dodatkową działalność społeczną, w ramach której stworzył i wyposażył siłownię dla młodzieży, zyskał w 2003 zaszczytne miano „Społecznika roku”.
W ciągu minionych dziesięciu lat sztangiści „Integracji” wywalczyli 25 medali Mistrzostw Polski: 2 złote, 15 srebrnych i 8 brązowych. Nasi multimedaliści to: