Hattrick Kabały nie wystarczył do zwycięstwa

10.10.2012
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: ampfutbol.pl, facebook.com/AmpFutbolPolska, esasfa.com

Aż trzy gole reprezentacja Polski w amp futbolu strzeliła 9 października piłkarzom z Salwadoru. Niestety, więcej bramek straciła. Debiutujący w Mistrzostwach Świata w Amp Futbolu Polacy przegrali trzeci mecz grupowy 3:5.

„Pierwsza połowa rozgrywana była w ulewnym deszczu i niestety Salwador lepiej wykorzystał trudne warunki, strzelając pięć bramek w ciągu 15 minut. Brawa należą się polskim zawodnikom za prawdziwą walkę w drugiej połowie. Dwie bramki, słupek, poprzeczka i liczne sytuacje bramkowe pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość” – czytamy na facebookowym profilu AmpFutbolPolska (tam też do obejrzenia zdjęcia z dotychczasowych meczów reprezentacji Polski).

Wszystkie bramki dla naszej reprezentacji zdobył nominalny obrońca Mateusz Kabała. Przed wypadkiem, w którym stracił nogę, był piłkarzem. Miał z ligi okręgowej przejść do III ligi. Uderzenie TIR-a w autobus, którym jechał, zmieniło wszystko, ale nie zamiłowanie do gry w piłkę nożną. Dziś Mateusz Kabała jest jedną z najważniejszych postaci reprezentacji Polski w amp futbolu. 31 marca br. w meczu z Irlandią w Manchesterze zdobył historyczną, pierwszą bramkę w historii występów polskiej kadry. Drugą zresztą też.

Porażka z Salwadorem wstydu nie przynosi. To jedna z pierwszych na świecie reprezentacji w amp futbolu. Salwador jest m.in. pierwszym mistrzem świata w piłce nożnej osób po amputacjach. Wtedy, w 1987 r., drużynę tworzyli weterani wojny domowej, trwającej w tym kraju od 1980 do 1992 r. Reprezentacja Salwadoru była także najlepsza na świecie w 1988 i 1989 r. W kraju tym działa dziś 6-drużynowa liga piłki nożnej osób po amputacjach.

W środę (10 października) czeka Polaków trudny mecz z liderem grupy, Rosją, choć trzy porażki w meczach grupowych (wcześniej z Ghaną 0:2 i Argentyną 1:2) eliminują nasza drużynę z gry o medale imprezy odbywającej się w Kaliningradzie. W tych mistrzostwach świata rywale okazali się jeszcze za mocni dla młodej reprezentacji Polski. Wciąż pozostaje jednak walka o jak najwyższą końcową lokatę.
W pozostałych meczach „polskiej” grupy A Iran zremisował z Argentyną 2:2, a w meczu lidera tabeli z wiceliderem Rosja pokonała Ghanę 2:1. W grupie B Uzbekistan zdeklasował Liberię 8:2, a Anglia Japonię – 7:0. W ostatnim tego dnia meczu Turcja wygrała 3:1 z Ukrainą.

Polska-Salwador 3:5 (1:5). Bramki dla Polski: Mateusz Kabała (5 min., karny), Kabała (26 min., asysta Bartosz Łastowski), Kabała (47 min., asysta Marcin Guszkiewicz). Skład reprezentacji Polski: Łukasz Woźny – Przemysław Świercz (kapitan), Mateusz Kabała – Maciej Kosiorek, Kamil Rosiek, Bartosz Łastowski – Marcin Guszkiewicz. Grali również: Łukasz Wyszyński, Arkadiusz Werner, Bartosz Skrzypek.