Zakończyły się XX Letnie Światowe Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących w Melbourne

18.01.2005

16 stycznia 2005 r. w Melbourne zakończyły się XX Letnie Światowe Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących - "Deaflympics Games". Polscy zawodnicy zajęli w klasyfikacji medalowej 17. miejsce na 75 możliwych.

W Igrzyskach wzięło udział 3600 zawodników z 94 państw, a kibicowało im 5000 niesłyszących kibiców z całego świata. Najlepsi okazali się sportowcy z Ukrainy, którzy zdobyli 52 medale (w tym 21 złotych), drugim wiodącym państwem okazała się Rosja - jej zawodnicy zawieźli do domu 56 medali w tym 13 złotych.

Polskę reprezentowała ekipa 21 sportowców w 4 dyscyplinach sportu (tenis stołowy, tenis ziemny, pływanie i lekka atletyka).

Trzy złote medale dla Polski zdobył Rafał Nowak (CKS "Budowlani" Częstochowa). Polak triumfował w biegach na 1500 i 5000 m oraz na 3000 metrów z przeszkodami, w którym obronił tytuł zdobyty w 2001 roku w Rzymie.

Czwarty złoty medal przypadł w biegu na 110 m ppł Konstantemu Bąkowskiemu (Orkan Wielkopolski Piła), natomiast wicemistrzynią igrzysk w trójskoku została Magdalena Bachmatiuk (Gwda Piła).