MP w lekkoatletyce: pięć medali dla zawodników zielonogórskiego START-u

08.06.2012
Źródło: inf. prasowa

W pierwszy weekend czerwca w Słubicach odbyły się mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce. W imprezie udział wzięła czteroosobowa reprezentacja Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra. Podopieczni trenera Jerzego Walczaka zdobyli w swoich grupach startowych łącznie pięć medali: jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe.

Kolejny sukces odniosła Ewa Zielińska - utytułowana zawodniczka po amputacji uda, startująca w specjalistycznej protezie. W słubickich zawodach wzięła udział w biegu na 100 m; na metę dotarła z czasem 17,31 s, który zapewnił jej złoty medal. W swojej koronnej konkurencji w skoku w dal zdobyła zaś srebrny medal z wynikiem 3,42 m (połączone grupy schorzeń).

Na zdjęciu: Zawodnicy Startu Zielona Góra

Dobrze zaprezentowała się także Katarzyna Leśkiewicz, zawodniczka poruszająca się wyłącznie na wózku inwalidzkim. W konkurencjach rzutowych zdobyła dwa medale: srebrny w  rzucie oszczepem (z wynikiem 12,12 m) oraz brązowy w pchnięciu kulą (5,6 m). W rzucie dyskiem uzyskany wynik 12,79 m zapewnił jej IV miejsce.

Brązowy medal w rzucie oszczepem zdobył Mirosław Rosiński (wynik: 24,22 m). Zawodnik ten uplasował się także na IV miejscu w rzucie dyskiem, uzyskawszy odległość 26,70 m, oraz na V miejscu w pchnięciu kulą z wynikiem  9,34 m.

Zbigniew Tonder rzucił oszczepem na odległość 33,30 m. Wynik ten zapewnił mu IV miejsce.

Dla Ewy Zielińskiej udział w mistrzostwach Polski stanowił ważna – i udana – próba przed zaplanowanymi na czerwiec startami na międzynarodowych mistrzostwach Niemiec oraz mistrzostwach Europy niepełnosprawnych w lekkiej atletyce w Holandii. To także  sprawdzian przed Igrzyskami  Paraolimpijskimi Londyn 2012,  do których już się zakwalifikowała.