PŚ w szermierce: złoto Makowskiej i Pluty

24.05.2012
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna, fot.: IKS AWF

Sporym sukcesem zakończyły się zawody pucharowe w szermierce na wózkach rozegrane we włoskim Lonato. Nasi reprezentanci wrócili do kraju z siedmioma medalami. Najlepiej zaprezentowali się Marta Makowska (IKS-AWF), która zdobyła złoto w turnieju szpadowym, i Grzegorz Pluta (IKS-AWF), który wywalczył złoty medal w szabli.

Wyniki te cieszą tym bardziej, że był to przedostatni sprawdzian formy w turnieju rangi Pucharu Świata przed igrzyskami paraolimpijskimi w Londynie i turniej ten był bardzo mocno obsadzony; zabrakło na nim tylko silnej reprezentacji Chin.

W Lonato szczęście dopisało przede wszystkim Marcie Makowskiej, która pokonała swoją odwieczną rywalkę Niemkę Briese-Baetke Simone 15:14, co zapewniło jej wygraną w turnieju szpadowym w kat. B. Powody do świętowania miał także Grzegorz Pluta, który z tym samym wynikiem (15:14) zakończył finałowy pojedynek z Ukraińcem Antonem Datską.

na zdjęciu: zawody PŚ w szermierce
Zawody PŚ w szermierce, fot.: IKS AWF

Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Renata Burdon (IKS-AWF) w szabli kat. A. Jej klubowa koleżanka Marta Fidrych (IKS-AWF) zajęła w tym turnieju miejsce trzecie.

Brązowe medale wywalczyli również: Norbert Całka w szpadzie kat. A oraz Marta Fidrych w turnieju szpadowym kat. A (zawodnicy IKS-AWF).

O prawdziwym pechu może mówić polska reprezentacja w szpadowym turnieju drużynowym. Biało-czerwoni w składzie: Dariusz Pender, Radosław Stańczuk, Grzegorz Pluta i Norbert Całka przegrali walkę o finał z drużyną z Rosji (44:45). Szczęśliwie w meczu o miejsce trzecie pokonali szermierzy z Białorusi. Drużyna pań ostatecznie uplasowała się na czwartym miejscu – za drużynami z Węgier, Hong-Kongu i Rosji.

Teraz zawodników czeka chwila odpoczynku. W najbliższym czasie odbędą się konsultacje szkoleniowe, zawody integracyjne Sadyba Cup i obóz treningowy. W lipcu ostatnia licząca się impreza przed igrzyskami: zawody Pucharu Świata – Szabla Kilińskiego.