MŚ w parakajakarstwie: Polacy na podium

21.05.2012
Źródło: inf. prasowa, fot.: Romuald Schmidt

Na zakończonych w Poznaniu Mistrzostwach Świata w parakajakarstwie polska ekipa zdobyła aż cztery medale. Jakub Tokarz (UKS Milenium Wrocław) wywalczył srebro i brąz (w K1 i V1 na 200m ),  Mateusz Surwiło (Start Zielona Góra) zakończył rywalizację na drugim stopniu podium, zaś Tomasz Moździerski (Opolskie Towarzystwo Kajakowe) po raz drugi w historii został wicemistrzem świata.

Tor regatowy Malta w Poznaniu okazał się zatem bardzo szczęśliwy dla naszej młodej ekipy, która po raz pierwszy w historii startowała jako oficjalna reprezentacja kraju. Do Poznania przyjechało prawie 100 zawodników z sześciu kontynentów, reprezentujących 31 państw, co dowodzi rosnącej popularności tej dyscypliny sportu.

Z roku na rok przybywa reprezentacji narodowych, a poziom sportowy zawodników wzrasta. Niewątpliwie ma na to wpływ decyzja podjęta w 2010 roku przez IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski - odpowiednik MKOL) włączająca parakajakarstwo do programu igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Mistrzostwa Świata w Poznaniu zostały zorganizowane przez Polski Związek Kajakowy równolegle z Europejskimi Kwalifikacjami Olimpijskimi oraz Pucharem Świata w Sprincie Kajakowym. PZKaj włączył parakajakarstwo do swoich struktur w ubiegłym roku i to pod jego egidą na poznańskich torach startowało sześciu naszych reprezentantów. Trzech z nich stanęło na podium.

Jakub Tokarz (grupa startowa A - UKS Milenium Wrocław) zdobył medal srebrny w konkurencji K1 na 200 m ( kajak jednoosobowy), a brązowy – w V1 na 200 m (kanu ze stabilizatorem).

MŚ w parakajakrstwie: polscy zawodnicy

Ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw w Seged - Mateusz Surwiło (Start Zielona Góra) wywalczył w Poznaniu srebro w K1 200 m w niezwykle mocno obsadzonej grupie LTA. Powiodło się także Tomaszowi Moździerskiemu (Opolskie Towarzystwo Kajakowe) – po raz drugi został wicemistrzem świata w K1 200m w grupie TA.

W finałach startował także Marcin Straburzyński (grupa LTA - Start Poznań); w V1 na 200 m przypłynął na szóstej pozycji. Paulina Rutkowska (grupa LTA - Nowodworski OSiR) była siódma w K1 na 200 m. Nie powiodło się Beacie Wachowiak-Zwarze (grupa A - Start Poznań), która zaliczyła wywrotkę.

Pogoda nie sprzyjała zawodnikom. Warunki były fatalne – wiał porywisty wiatr, jezioro Malta przypominało rwącą rzekę, ciężko było utrzymać tor jazdy. Zresztą ciężko było nie tylko osobom z niepełnosprawnością. Także uczestnicy europejskich kwalifikacji olimpijskich mieli poważne problemy, w tym niestety większość Polaków.

W parakajakarstwie obowiązuje podział na grupy startowe według dysfunkcji, aby w dyscyplinie mogli współzawodniczyć niepełnosprawni zawodnicy o jednakowych lub zbliżonych możliwościach funkcjonalnych (LTA, TA i A) . Taki podział na grupy jest szczególną cechą sportu paraolimpijskiego.

Budowana od niedawna reprezentacja wystartuje jeszcze w tym roku w Mistrzostwach Europy i – po raz pierwszy w historii – w mistrzostwach Polski, które odbędą się w sierpniu na Malcie.