Narciarstwo klasyczne: przygotowania do finału Pucharu Świata

06.03.2012
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Już za dwa tygodnie w Finlandii odbędą się finały zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Kadra naszych reprezentantów zakończyła ostatni obóz kondycyjny w Szklarskiej Porębie i jest w pełnej gotowości.

Jak przyznała sama Katarzyna Rogowiec, która do finlandzkiej Vuokatti pojedzie walczyć o Kryształową Kulę, w sprawdzianach przed tymi zawodami kadrowicze wypadli dobrze.

Nasza reprezentacja wzięła udział w XXXVI Biegu Piastów. Najpierw pobiegli na dystansie 10 km techniką klasyczną. Kamil Rosiek, startujący w pozycji siedzącej, uzyskał czas 35,09 min., a Arleta Dudziak ukończyła bieg w czasie 46,24 min. i była pierwszą Polką na tym dystansie. Katarzynie Rogowiec pokonanie tego dystansu zajęło 48 min. 19 sek. Witold Skupień, który w tym roku debiutuje w rywalizacji i tak jak Rogowiec startuje bez kijów, przeciął linię mety z czasem 48,52 min.

– Nieczęsto mamy okazję i szansę rywalizować w takich biegach jak ten – komentuje Rogowiec. – Dystans 10 km techniką klasyczną ukończyłam w realnym czasie 48,19 min. Według przepisów narciarstwa biegowego Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, aby wyliczyć mój rezultat, by zestawić go z czasami osób biegnących używających kijów, należałoby wyliczyć 79 proc. z czasu realnego. Mój czas wyniósłby 38,07 min. i byłby to II czas biegu. Biegło mi się dobrze. Czuję dobrą dyspozycję przed zawodami finału Pucharu Świata – dodaje zawodniczka.

Kolejnego dnia kadrowicze wzięli udział w biegu na 30 km techniką łyżwową. Na tle 340 zawodników w pełni sprawnych, paraolimpijczycy zaprezentowali wysoki poziom sportowy. Kamil Rosiek, który startował w pozycji siedzącej, uzyskał czas 1:41,43 i uplasował się na miejscu 51. 1:42,32 zajęło pokonanie tego dystansu Katarzynie Rogowiec (58. miejsce). Witold Skupień ukończył 30-kilometrowy bieg na miejscu 151. z czasem 1:59,01. Rogowiec była 8. wśród 57 zawodniczek, które ukończyły bieg, i chwaliła świetną organizację Biegu Piastów.

– W naszym odczuciu organizatorom należą się ukłon i podziękowania. Czujemy się bardzo dobrze na Polanie Jakuszyckiej w rękach pana Lucjana Gozdowskiego – dziękowała Rogowiec.

Zawody w Finlandii rozpoczynają się już 22 marca. W tej chwili Katarzyna Rogowiec znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu z dorobkiem 660 punktów. Na drugiej pozycji plasuje się Finlandka Maija Jarvela, która do tej pory wywalczyła 485 punktów. Pozycja Rogowiec wydaje się niezagrożona.