16.02.2012
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Oscar Pistorius, sportowiec z RPA, otrzymał prestiżową nagrodę World Laureus dla najlepszego w świecie sportowca z niepełnosprawnością. "Blade Runner", bo tak o nim piszą media, odebrał nagrodę w czasie ceremonii telewizyjnej zorganizowanej w Wielkiej Brytanii.

Pistorius otrzymał ten prestiżowy tytuł w nagrodę za świetne występy w lekkoatletyce w 2011 roku. Największym sukcesem był niewątpliwie srebrny medal w sztafecie 4x400m, który zdobył jako reprezentant RPA w czasie mistrzostw świata sprawnych w koreańskim Daegu.

Afrykaner od lat jest jednym z najlepszych biegaczy wśród paraolimpijczyków, jednak w zeszłym roku zaliczył pierwszą od siedmiu lat porażkę. Na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce, które odbyły się w styczniu Christchurch (Nowa Zelandia), przegrał złoto z Amerykaninem Jerome Singletonem w wyścigu na 100 m w klasie T44. Cztery miesiące później wrócił do wysokiej formy i na majowych paraolimpijskich mistrzostwach świata zdobył trzy złote medale (na 200 m, 400 m i w sztafecie 4x100 m). W biegu na 400 m ustanowił wówczas nowy rekord świata - 47.28 sek.

World Laureus jest jedną z najważniejszych nagród w sporcie. Zwycięzcy są wybierani przez 47 członków Akademii Sports World Laureus, w skład której wchodzą największe gwiazdy sportu wszechczasów.