Zjednoczone Emiraty: udane starty Polaków

20.01.2012
Autor: Grzegorz Leski, oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. własna, fot.: Mariusz Oliwa

42 medale, w tym 16 złotych, 16 srebrnych i 10 brązowych – to dorobek polskich reprezentantów na tegorocznych mistrzostwach sportowców niepełnosprawnych, które odbyły się w dniach od 30 listopada do 10 grudnia ub.r. w Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W zawodach, zorganizowanych przez IWAS, wzięła udział 33-osobowa reprezentacja Polski w lekkiej atletyce, pływaniu i podnoszeniu ciężarów.

Lekkoatleci wywalczyli 12 medali (cztery złote, siedem srebrnych, dwa brązowe ), a pływacy -24 medale (12 złotych, sześć srebrnych i sześć brązowych), co pozwoliło im na zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji medalowej, tuż za Chinami. Ciężarowcy zdobyli pięć medali (trzy srebrne i dwa brązowe).

W sportowej rywalizacji w podnoszeniu ciężarów wzięły udział dwie zawodniczki i sześciu zawodników z Polski. Nasi reprezentanci walczyli o jak najlepsze wyniki - były one zaliczane do rankingu światowego o awans do igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się w Londynie.

Marzena Łazarz, reprezentantka Startu Tarnów, wystartowała w kategorii wagowej do 75 kg i wywalczyła brązowy medal z wynikiem 100 kg, nie zaliczając drugiego i trzeciego podejścia do 106 kg. Jest to duży sukces zawodniczki Startu Wrocław, która dobrze zakończyła sezon - nie tylko zdobyła mistrzostwo Polski, ale także uzyskała najlepszy wynik podczas Pucharu Europy w Eger (Węgry) i ustanowiła nowy rekord Polski - 105 kg - na mistrzostwach Polski w Tarnobrzegu.

Na zdjęciu:polska reprezentacja podczas mistrzostw świata niepełnosprawnych w Sharjah
Reprezentanci Polski podczas otwarcia IWAS World Games

Natomiast Kamila Rusielewicz (Start Koszalin), startująca w najcięższej kategorii wagowej, 82,5 kg plus, wywalczyła srebrny medal - z wynikiem 111 kg, zaliczonym w drugim podejściu. Trzecia próba zawodniczki, do 117 kg, okazała się nieudana.

Sławomir Szymański (Start Wrocław), rywalizujący w kategorii 52 kg, zajął trzecie miejsce z dobrym wynikiem - 136 kg, zaliczonym w drugiej próbie. W trzeciej próbie zmierzył się z ciężarem wynoszącym 141 kg, jednak sztanga tego dnia okazała się dla niego za ciężka. Dla przypomnienia, rekord Polski w tej kategorii należy właśnie do Szymańskiego i wynosi 153 kg.

Mariusz Tomczyk, także reprezentant Startu Wrocław, wywalczył srebrny medal w kategorii 60 kg. Mariusz zaliczył wszystkie trzy podejścia; rozpoczął od 163 kg, w drugim etapie zaliczył 170 kg. W kolejnej próbie, po konsultacji z trenerem, zadysponował na sztangę 172 kg i z tym wynikiem zakończył zawody na drugim miejscu. Rekord życiowy Tomczyka i zarazem rekord Polski w tej kategorii wynosi 180 kg. Zwycięzcą został Irańczyk Moradi Nader, który uzyskał w trzecim podejściu 203,5 kg i ustanowił tym samym nowy rekord świata wśród seniorów.

Na zdjęciu: Reprezentanci Polski w podnoszeniu ciężarów na World Games wraz z trenerami
Reprezentanci Polski w podnoszeniu ciężarów wraz z trenerami na IWAS World Games

Wawrzyniec Latus (Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy Łodygowice), startujący w kategorii wagowej do 75 kg, zajął miejsce tuż za podium - z bardzo dobrym wynikiem 177 kg, uzyskanym w pierwszym podejściu. W drugim i trzecim podejściu zmagał się z ciężarem 186 kg; obie próby nie zostały zaliczone przez sędziów.

Piotr Szymeczek (Start Wrocław) został brązowym medalistą w kategorii 82,5 kg dzięki 185 kg uzyskanym w drugim podejściu. Ostatnia próba naszego zawodnika, do ciężaru 188 kg, okazała się nieudana. W tej kategorii zwyciężył 22-letni Chińczyk Gu Xiao Fei z bardzo dobrym wynikiem 227 kg – to nowy rekord świata wśród juniorów do lat 23.

Na zdjęciu: Piotr Szymeczek odbiera nagrodę za zdobycie trzeciego miejsca
Piotr Szymeczek odbiera nagrodę za zdobycie trzeciego miejsca, fot.: Mariusz Oliwa

Ryszard Rogala (Start Gorzów) mimo dobrego występu zajął czwarte miejsce w kategorii do 90 kg - z wynikiem 197 kg. Trzecia próba tego zawodnika - do 206 kg - nie została zaliczona przez sędziów. Rogala przegrał w walce o brązowy medal z zawodnikiem Iranu Solhipourounjim Seyedhamedem, który w pierwszym podejściu podniósł sztangę ważącą 206 kg.

Także niefortunne czwarte miejsce - z wynikiem 214 kg, zaliczonym już w pierwszym podejściu – zajął Damian Kulig (Start Wrocław), startujący w kategorii wagowej do 100 kg.  W drugim etapie zgłosił 219 kg, jednak podejście to nie zostało zaliczone przez sędziów. W trzeciej próbie, aby pokonać zawodnika Zjednoczonych  Emiratów Arabskich Khalafa Mohammeda Khamisa (wynik: 219 kg), nasz zawodnik zadysponował na sztangę 220 kg; podejścia tego nie zaliczono.